Kd och fp kritiska mot visumbeslutet
Publicerad 5 maj 2006 - 16:47
Uppdaterad 5 maj 2006 - 18:59
|
Kristdemokraterna och folkpartiet stämmer nu in i kritiken mot beslutet att bevilja Hamas flyktingminister visum till Sverige. -Det är omdömeslöst. Terrorstämplade organisationer ska inte få komma hit, säger fp:s riksdagsledamot Birgitta Ohlsson till Rapport. Kristdemokrater- nas partiledare Göran Hägglund anser att det sänder fel signaler. -Vi ser honom som en palestinsk minis- ter som valdes på ett demokratiskt sätt, oavsett bakgrund, säger Mousa Refai, en av arrangörerna för den palestinska konferensen i Malmö. Fel signaler -Det ger fel signaler att vi ger visum till representanter för en organisation som faktiskt står för staten Israels utplånande och som vill använda våld som metod för att uppnå det målet, säger Göran Hägglund, kd:s partiledare, till SVT. "-Det här är ju inte Kalle Medlem i Hamas som kommer. "
-Birgitta Ohlsson, fp
-Det här ju inte Kalle Medlem i Hamas som kommer utan det är ju toppministrar, det är ju flyktingministern och det här är ju toppskiktet, och de ska inte vara välkomna i Sverige, säger folkpartiets Birgitta Ohlsson. Arrangörerna för den palestinska konferensen i Malmö i morgon tonar ned betydelsen av att ministern företräder Hamas: Demokratiskt vald
-Vi har bjudit en flyktingsminister från den palestinska regeringen oavsett bakgrund. Det här är fjärde konferensen och vi har alltid bjudit en flyktingansvarig till sådana konferenser, så vi betraktar honom som en minister av den palestinska regeringen som valdes på ett demokratiskt sätt, säger Mousa Refai, en av arrangörerna. Konferensen i Malmö, dit flyktingministern är inbjuden, väntas samla mer än tusen palestinier från olika länder i Europa. I går sade moderatledaren Fredrik Reinfeldt till SVT att beslutet att ge visum till bland andra flyktingminister Atef Im-Adwan är provocerande.
|