hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.

Persson upprörd över israelisk kritik

Publicerad 18 maj 2006 - 21:08
Uppdaterad 18 maj 2006 - 21:49

Statsminister Göran Persson tillbaka- visar kritiken från en israelisk rege- ringstalesman om att Sverige är det mest Israelfientliga landet i Europa. -Det är osakligt, orätt och oför- skämt, säger han till Aktuellt.

-Att jag försvarar Israel innebär inte att jag avstår från att kritisera staten Israel när den begår felaktig- heter, som att bygga en skyddsbarriär på ockuperad mark, säger Persson.

-Om vi som är vänner till Israel inte kan framföra kritik utan att beskyllas för att vara Israels fiender tror jag att Israel har ett riktigt problem.

Göran Persson påminde om att han under hela sin tid som statsminister fått stark kritik för att ha varit för Israel-vänlig.

-Jag har aldrig under den perioden fått någon kritik från den israeliska regeringen om den debatten. Man borde kanske lära lite av vad som har inträffat, sade Persson.

Toppnyheterna

Har du koll på nyheterna?

Testa kunskaperna i veckans nyhetsquiz.

Svält kan lindra cancer

Några dagars bantning kan hindra tumörers tillväxt, visar forskning på möss.

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Utrikesreportage

Syrien: Journalister hårdbevakas

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Fredag 10 februari

11:40 - 16:00 Riksdagens framtidsdag
Seminarier från den 26 januari om framtidens resurser, it och hälsa.

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Gryning i Rangoon?

Korrespondenternas Bengt Norborg och Marco Nilson har rest i hemlighet i det slutna Burma. Oppositionen och de unga tror på fram-tiden igen efter 50 år av diktatur. I en exklusiv intervju kallar presidentens rådgivare den demokrat-iska processen oåterkallelig och vädjar om omvärldens stöd. Men är Burma verkligen på väg mot demokrati? Eller är det bara en ny nyck från en av världens mest hårdföra diktaturer?

Onsdag 8/2 SVT2 kl 21.30
Repris 10/2, 11/2, 12/2

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Hanna Hellquist, programledare i Morgonpasset i P3. Foto: Ellen Andersson / P3 Nyheter

Den omtalade hashtaggen Hanna Hellquist har skapat en twitterstorm efter ett uttalande om sexism.

Senaste nyheterna
Josephine Forsman. Foto: UR

Seriestart: Låtarna som förändrade musiken I UR:s nya serie listar Josephine Forsman de viktigaste låtarna i populärmusikens historia.