För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.
Sverige: Nyheter
Borelius lägenhet ägd av Jerseybolag?
Publicerad 14 oktober 2006 - 11:21
Ytterligare en av handelsminister Maria Borelius bostäder kan vara ägd av ett bolag i skatteparadiset Jersey.
Enligt kvällstidningarna har Borelius och hennes man en lägenhet på Franska Rivieran. På en lista över lägenhets- ägarna i fastigheten saknas parets namn, däremot finns ett förtag med adress Jersey bland ägarna.
I går framkom att paret Borelius- Larssons sommarhus i skånska Falsterbo ägs av ett bolag med adress Jersey. Upplägget gör det möjligt att slippa reavinstskatt och förmögenhets- skatt.
09.00 Northern Future Forum Statsminister Fredrik Reinfeldt (M) öppnar toppmötet med nio statsministrar som ska diskutera europeiska framtidsfrågor. Direktsändning. 09.30 Unga ledare Intervju med Gustav Nipe, ordförande i Ung Pirat. 09.45 Läget på arbetsmarknaden efter 65 Seminarium om situationen för äldre som kan och vill jobba längre. Från den 7/2. 11.15 Europaperspektiv Seminarium om hoten mot sammanhållningen och unionens framtid. Från den 1/2. 13.30 Northern Future Forum Sammanfattning av dagens toppmöte med nio deltagande statsministrar. Direktsändning.
Korrespondenternas Bengt Norborg och Marco Nilson har rest i hemlighet i det slutna Burma. Oppositionen och de unga tror på fram-tiden igen efter 50 år av diktatur. I en exklusiv intervju kallar presidentens rådgivare den demokrat-iska processen oåterkallelig och vädjar om omvärldens stöd. Men är Burma verkligen på väg mot demokrati? Eller är det bara en ny nyck från en av världens mest hårdföra diktaturer?