hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

Bildt ska sälja optioner i Vostok Nafta

Rapport
Publicerad 27 oktober 2006 - 15:06
Uppdaterad 27 oktober 2006 - 23:02

Utrikesminister Carl Bildt (m) har de senaste veckorna sålt sitt aktieinnehav i företaget Vostok Nafta, däremot har han kvar sina 15.000 optioner till ett värde av cirka 6.930.000 kronor.

Det framkom när våra nya ministrars aktieinnehav presenterades av regeringen i dag.

Om Bildt utnyttjar optionerna och sedan säljer de aktier han får gör han en vinst på drygt 4,8 miljoner kronor.

-De optioner som genom beslut av bolagsstämma tilldelats styrelsens ledamöter kan inte i förväg vare sig säljas eller överlåtas. Min avsikt är dock att sälja dem så snart den möjligheten ges. Jag bedömer att försäljningen kommer att kunna ske väl innan dess att något ärende som skulle kunna föranleda en diskussion om eventuellt jäv inkommer till regeringskansliet, skriver Bildt i ett uttalande till TT.

Riskerade en förtroendekris
Bildt har tidigare kritiserats för sitt aktieinnehav Vostok Nafta. Bildt riskerar enligt statsvetare att hamna i en förtroendekris om han inte säljer av sina optioner.

Vostok Nafta kontrolleras av familjen Lundin och har större delen av sina tillgångar placerade i den statskontrollerade ryska energijätten Gazprom.

Och i samma företagsgrupp som Vostok Nafta finns Lundin Petroleum, som letar olja i Sudan. Företagsgruppen fick hård kritik där för att samarbeta med militärdiktaturen. Aktierna i Lundin Petroleum behåller Bildt.

-Ja, men det var ju länge sedan. Det var dessutom ett annat företag, säger Carl Bildt till Rapport.

Men man letar fortfarande efter olja i det bolaget som du fortfarande äger aktier i.
-Man har en tillgång i ett malaysiskt...det är malaysierna som gör detta nu.

Varför har du överhuvudtaget engagerat dig i en bolagsgrupp där det finns så många ifrågasatta verksamheter och så mycket samröre med regimer som kritiseras?
-Om du talar om olja och energi så förhåller det sig så att huvuddelen av oljan i världen ligger i länder som inte är demokratier./..../Ska du vara aktiv i energipolitik måste du vara aktiv också i de områdena.

Men måste man köpa aktier och sätta sig i sådana styrelser då?
-Det måste man inte, men någon ska göra det.

Optioner del av styrelsearvodet
Robert Eriksson, pressansvarig på Vostok Nafta, säger att Carl Bildts optioner kan ses som en del av styrelsearvodet. När Bildt blev utrikesminister lämnade han det och alla andra uppdrag.

Bildts 15.000 optioner fick han i december för två år sedan. Optionerna löper på två år och det går inte att lösa in dem förrän under tiden 3-15 december i år. Det fastställda så kallade lösenpriset är 141:06 kronor.

Han måste alltså betala 141 gånger 15.000, totalt 2,1 miljoner kronor, då han tecknar de nya aktier i Vostok Nafta som optionerna ger rätt till. Med dagens kurs är 15.000 aktier värda 6.930.000 kronor.

Vinsten cirka 5 miljoner
Om Bildt utnyttjar optionerna och sedan säljer de aktier han får gör han en omedelbar vinst på drygt 4,8 miljoner kronor, allt räknat på dagens kurs i Vostok Nafta.

Optionerna kan inte överlåtas till någon annan. Om de inte löses mellan den 3 och 15 december i år blir de värdelösa.

Fakta: Värdet på ministrarnas tillgångar

Listan över statsrådens tillgångar bygger helt på deras egna uppgifter och omfattar enbart vad statsrådsberedningen kallar finansiella instrument, dvs aktier, obligationer och optioner. Den uppdateras löpande.

Listan omfattar inte de två senaste statsråden, kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth och handelsminister Sten Tolgfors. Deras innehav ska redovisas inom den närmaste tiden.

Värdet på regeringsledamöternas tillgångar i kronor den dag de lämnade sina uppgifter:

• Statsminister Fredrik Reinfeldt 47.216
• Näringsminister Maud Olofsson 296
• Kommun- och finansmarknadsminister Mats Odell 227.579. Odell äger dessutom en tredjedel i det onoterade bolaget Impact Europe AB.
• Utrikesminister Carl Bildt 20.691.730
• Justitieminister Beatrice Ask 24.840
• Socialförsäkringsminister Cristina Husmark Pehrsson 0
• Utbildningsminister Lars Leijonborg 387.000
• Försvarsminister Michael Odenberg 41.503
• Äldre- och folkhälsominister Maria Larsson 87.856
• Jordbruksminister Eskil Erlandsson 4.940 120
• Infrastrukturminister Åsa Torstensson 262.912
• Miljöminister Andreas Carlgren 0
• Socialminister Göran Hägglund 71.065
• Skolminister Jan Björklund 83.385
• Biståndsminister Gunilla Carlsson 0
• Arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin 9.413. Han äger också hälften av det onoterade bolaget Scandinavian Technology partners BV.
• Finansminister Anders Borg 135.500
• EU-minister Cecilia Malmström 338.674
• Integrations- och jämställdhetsminister Nyamko Sabuni 41.165
• Migrationsminister Tobias Billström 11.229

TT


Toppnyheterna

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.