hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

31-åring anhållen för åldringsmord

Rapport
Publicerad 29 oktober 2006 - 02:16
Uppdaterad 29 oktober 2006 - 09:41

En 31-årig man har anhållits för mordet på en 83-årig man utanför Eskilstuna i går. Han är på sannolika skäl misstänkt för brottet.

Det var vid lunchtid som någon knackade på hos 83-åringen och hans fru. Därefter hittades mannen mördad. 31-åringen var påverkad när han greps och är sedan tidigare känd för vålds- brott. Mannen förhörs senare i dag.

Enligt kvällstidningarna känner polis- en inte till något motiv och vill inte gå in på detaljer om mordet. 31-åringen bor i närheten men har inga kopplingar till det äldre paret.

Inga skjutvapen
Mannens hustru såg inte vad som hände, men hörde en duns.

-Eftersom hon är gammal reagerade hon inte blixtsnabbt, men tog sig fram och såg att mannen låg där. Hon ringde till deras son i närheten, som kom över och såg att mannen var död, säger Sörmlandspolisens presstalesman Leif Engstrand till TT.

Polis och ambulans kallades till platsen vid 14-tiden. När ambulanspersonalen kom fram konstaterade de att mannen hade mördats.
Polisen vill ännu inte avslöja vilka skador som mannen har avlidit av.

-Vi vill inte berätta om eventuella vapenfynd, men det är inga skjutvapen med i bilden.

Inget tyder på fler inblandade
Den anhållne uppges vara i dålig psykisk kondition, och det är ännu inte klart när han kan höras igen - men troligen fortsätter förhören i dag. Rättsläkare har tagit prover på mannen för medicinsk analys.

Polisens tekniska undersökning fortsätter i dag.

-För närvarande finns det inget som tyder på att någon annan person är inblandad i mordet, men vi har inte låst oss vid den här mannen, säger Leif Engstrand.

Toppnyheterna

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.