hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.

Ingen förundersökning mot Carl Bildt

Rapport
Publicerad 12 januari 2007 - 13:00
Uppdaterad 12 januari 2007 - 20:17

Överåklagare Christer van der Kwast beslutade i dag att inte inleda förundersökning i ärendet om utrikes- minister Carl Bildts (m) optioner i investmentbolaget Vostok Nafta.

Video

När Bildt blev utrikesminister lämnade han styrelseplatsen i Vostok Nafta. Han fick dock behålla optioner i före- taget som han i december löste in för 4,8 miljoner kronor.

van der Kwast ser ingen anknytning mellan optionerna och Bildts roll som minister. Det är en stark faktor som talar för att Bildts agerande inte är straffbart, menar överåklagaren.

Överåklagaren skriver att Vostok Nafta uppgett att beslutet att låta Bildt utnyttja optionerna ligger i linje med den praxis som tillämpats i andra fall där ledamöter avgått.

Bildt säger att han välkomnar beslutet även om det var väntat. -Någon annan slutsats än den åklagaren kommit fram till är inte möjlig.

Statsminister Fredrik Reinfeldt säger att pengarna var ersättning för utfört styrelsearbete och inget annat.

Partisekreterare Marita Ulvskog (s) avser driva ärendet vidare politiskt. -Han blev utrikesminister utan att kapa trossarna till olika bolag. Det ser vi allvarligt på, säger hon.

Blev känt i oktober
I mitten av oktober rapporterades att Carl Bildt hade 15.000 optioner i det ryska bolaget. Några veckor senare gjorde utrikesministern sig av med aktierna men behöll optionerna eftersom dessa inte kunde säljas.

I Aktuellts studio den 27 oktober sade Carl Bildt att det inte var juridiskt möjligt att avstå från att lösa in optionerna och medgav att han skulle komma att tjäna pengar på affären.

Den 7 januari anmälde miljöpartiet utrikesminister Bildt till riksenheten mot korruption för att turerna kring aktieoptionerna skulle utreds.

Toppnyheterna

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Utrikesreportage

Syrien: Journalister hårdbevakas

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Torsdag 9 februari

09.00 Northern Future Forum
Statsminister Fredrik Reinfeldt (M) öppnar toppmötet med nio statsministrar som ska diskutera europeiska framtidsfrågor. Direktsändning.
09.30 Unga ledare
Intervju med Gustav Nipe, ordförande i Ung Pirat.
09.45 Läget på arbetsmarknaden efter 65
Seminarium om situationen för äldre som kan och vill jobba längre. Från den 7/2.
11.15 Europaperspektiv
Seminarium om hoten mot sammanhållningen och unionens framtid. Från den 1/2.
13.30 Northern Future Forum
Sammanfattning av dagens toppmöte med nio deltagande statsministrar. Direktsändning.

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Gryning i Rangoon?

Korrespondenternas Bengt Norborg och Marco Nilson har rest i hemlighet i det slutna Burma. Oppositionen och de unga tror på fram-tiden igen efter 50 år av diktatur. I en exklusiv intervju kallar presidentens rådgivare den demokrat-iska processen oåterkallelig och vädjar om omvärldens stöd. Men är Burma verkligen på väg mot demokrati? Eller är det bara en ny nyck från en av världens mest hårdföra diktaturer?

Onsdag 8/2 SVT2 kl 21.30
Repris 10/2, 11/2, 12/2

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Hanna Hellquist, programledare i Morgonpasset i P3. Foto: Ellen Andersson / P3 Nyheter

Den omtalade hashtaggen Hanna Hellquist har skapat en twitterstorm efter ett uttalande om sexism.

Senaste nyheterna
Josephine Forsman. Foto: UR

Seriestart: Låtarna som förändrade musiken I UR:s nya serie listar Josephine Forsman de viktigaste låtarna i populärmusikens historia.