hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

S förnekar klartecken till gasledning

Bildt: Sverige måste underlätta arbetet

Rapport
Publicerad 14 februari 2007 - 10:25
Uppdaterad 12 juli 2007 - 08:46

Mona Sahlin tillbakavisar utrikesmini- ster Carl Bildts påstående om att den förra regeringen skulle ha givit klartecken i EU till den rysk-tyska gasledning som ska löpa förbi Gotland.

Gasledning i Östersjön

Det var i riksdagens EU-nämnd den 19 januari som Bildt sade att Sverige måste underlätta arbetet med gas- ledningen eftersom Sverige redan har godkänt projektet vid EU:s minister- råd sommaren 2006.

Då var Mona Sahlin ansvarig minister. -Att jag ställt mig bakom är helt fel. Bildts trovärdighet är naggad i kanten på många sätt, säger hon.

"Sömn eller semester"
Vid mötet med EU-nämnden riktade Bildt stark kritik mot s-regeringen för att den inte reagerade när EU:s ministerråd i juli 2006 fattade det formella beslutet. Följden har, enligt Bildt, blivit att Sverige har ett åliggande att underlätta processen med byggandet av gasledning.

-Det är möjligt att det var semester eller annan sömn. Inte vet jag men någonting var det, sade Bildt vid EU-nämndens möte.

Den då ansvariga ministern Mona Sahlin besökte EU-nämnden inför ministermötet men ingen diskussion förekom på mötet och inget sades om att en gasledning skulle dras förbi Gotland.

"Vi är oroliga"
Socialdemokraternas beskrivning är en helt annan. Det som var uppe på nämnden var en lista med det som kallas transeuropeiskt nätverk, hävdar utrikesutskottets vice ordförande Urban Ahlin (s).

-Det är en lista där olika projekt sätts upp, en önskelista som vi lovar att pröva. Inget land har någonsin ifrågasatt projekt som finns på den listan, säger Ahlin.

-Alla vet att vi är skeptiska till och oroliga för gasledningen och vi vill att den prövas mycket noga.

-Carl Bildt försöker bara lägga ansvaret någon annanstans.

Toppnyheterna

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.