hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.

EU-minister Cecilia Malmström och skolminister Jan Björklund

Björklund eller Malmström kan ta över

Rapport
Publicerad 23 april 2007 - 11:06
Uppdaterad 6 september 2007 - 12:41

Skolminister Jan Björklund och EU-minister Cecilia Malmström är de två personer som är favoriter till att efterträda Lars Leijonborg.

Länsförbundet i Skåne vill se Björk- lund som efterträdare. Även i Stock- holm har han starkt stöd. -Det är inte säkert att det är de som verkar hetast efter två timmar som sedan blir parti- ledare, säger dock Björklund själv.

Många socialliberaler uttalar sig för Malmström. Andra som nämns i förhands- spekulationer är partisekreterare Erik Ullenhag, jämställdhetsminister Nyamko Sabuni och gruppledaren Johan Pehrson.

Paulsen: Ett hästjobb för nästa
Folkpartiets andre vice ordförande Marit Paulsen säger att nästa partiledare får ett hästjobb med att få i gång partiet efter skandalen med datatintrånget hos socialdemokraterna. Det krävs, enligt henne, en person med mycket goda ledaregenskaper.

- Till Jan Björklunds fördelar har att han är en god ledare. Om han också är charmig och karismatisk utåt är jag mer osäker på. Men jag skulle nog förorda Jan, säger hon till TT.

Enligt Paulsen är det för tidigt för Cecilia Malmström att axla den manteln.
- Hon är en ung kvinna med två små barn. Då är det inte lämpligt att bli partiledare. Jag vill skydda henne från det.

Fakta: Björklund och Malmström

Jan BjörklundSkolminister Jan Björklund, 45, var motkandidat när Lars Leijonborg valdes till partiledare 1997. Björklund blev då partiets andre vice ordförande. 2001 blev han förste vice ordförande.

• 1987 valdes han in i partistyrelsen som representant för ungdomsförbundet och 1995 blev han invald i partiledningen.

• Han har också varit kommunalpolitiker i Stockholm, borgarråd och oppositionsborgarråd. Han har officersexamen och har varit yrkesofficer.

Cecilia MalmströmEU-minister Cecilia Malmström, 38, är född i Stockholm men bosatt i Göteborg. Hon är med i partistyrelsen sedan 1997 och ingår i partiledningen sedan 2001.

• I Europaparlamentet har hon bl.a. varit ledamot i konstitutionella utskottet och utrikesutskottet och underutskotten för mänskliga rättigheter och försvar och säkerhet.

• Hon har jobbat som samhällskunskapslärare och universitetslektor i statsvetenskap och har skrivit böcker och artiklar om europeisk politik, terrorism och invandring.

folkpartiet.se, regeringen.se, SVT

Toppnyheterna

Har du koll på nyheterna?

Testa kunskaperna i veckans nyhetsquiz.

Svält kan lindra cancer

Några dagars bantning kan hindra tumörers tillväxt, visar forskning på möss.

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Utrikesreportage

Syrien: Journalister hårdbevakas

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Fredag 10 februari

11:40 - 16:00 Riksdagens framtidsdag
Seminarier från den 26 januari om framtidens resurser, it och hälsa.

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Gryning i Rangoon?

Korrespondenternas Bengt Norborg och Marco Nilson har rest i hemlighet i det slutna Burma. Oppositionen och de unga tror på fram-tiden igen efter 50 år av diktatur. I en exklusiv intervju kallar presidentens rådgivare den demokrat-iska processen oåterkallelig och vädjar om omvärldens stöd. Men är Burma verkligen på väg mot demokrati? Eller är det bara en ny nyck från en av världens mest hårdföra diktaturer?

Onsdag 8/2 SVT2 kl 21.30
Repris 10/2, 11/2, 12/2

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Hanna Hellquist, programledare i Morgonpasset i P3. Foto: Ellen Andersson / P3 Nyheter

Den omtalade hashtaggen Hanna Hellquist har skapat en twitterstorm efter ett uttalande om sexism.

Senaste nyheterna
Josephine Forsman. Foto: UR

Seriestart: Låtarna som förändrade musiken I UR:s nya serie listar Josephine Forsman de viktigaste låtarna i populärmusikens historia.