FN:s generalsekreterare Ban Ki-Moon vill att Sverige deltar i en framtida FN-styrka i Darfur, men säkerhetskrav- en för att skicka en styrka är ännu inte uppfyllda, säger försvarsminister Mikael Odenberg (m).
Det var vid ett möte med statsminister Fredrik Reinfeldt (m) i går kväll som Ki-Moon framförde sitt önskemål.
Förberedelserna tillsammans med Norge om att sätta in ett ingenjörsförband i Sudan är långt framme, uppger Oden- berg, men förhandlingar pågår med FN om bl.a. skydd av truppen och hur per- sonal som skadas ska tas omhand.
09:00 Europadagen Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5. 10:30 Pressträff om åldersdiskriminering Med Erik Ullenhag (FP) 15:30 Bo Lundgren i KU
Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.
Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.
I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.