Publicerad 17 maj 2007 - 04:47 Uppdaterad 17 maj 2007 - 05:06
Fredrik Reinfeldt försvarar sin icke- kritiska hållning under USA-resan. -Jag är inte här för att demonstrera, sade han efter mötet med Kaliforniens guvernör Arnold Schwarzenegger.
-Jag är här för att göra skillnad i en viktig fråga, sade statsministern och påpekade att han varit tydlig med att avsikten med resan var att diskutera det klimathot som hänger över världen.
Reinfeldt har kritiserats av bl.a. Birgitta Ohlson (fp) för att han inte tagit upp frågan om Guantanamo och Annika Östberg. Socialdemokraterna an- ser att t.ex. Irak skulle avhandlats.
-Jag beklagar om Mona Sahlin tycker att jag pratar för mycket klimat och miljö, sade han.
Söker grönt stöd Enligt Reinfeldt syftar hans gröna resa till att söka stöd inför arbetet under det svenska ordförandeskap i EU 2009.
Då kommer stora krafter att satsas på att få till stånd det dokument som ska ta vid när det nuvarande Kyotoprotokollet löper ut 2012.
Av allt att döma tog Reinfeldt inte upp fallet med livstidsdömda Annika Östberg vid sitt möte med Arnold Schwarzenegger, vilket han också sagt att han inte tänkte göra, skriver TT.
09:00 Europadagen Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5. 10:30 Pressträff om åldersdiskriminering Med Erik Ullenhag (FP) 15:30 Bo Lundgren i KU
Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.
Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.
I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.