Så görs urvalet till opinionsmätningar

Uppdaterad 20 juni 2006 - 16:13
SVT Nyheter fördjupning

SVT Text & webb har frågat fyra av de största opinionsinstituten hur de väljer ut vilka som ska medverka i deras undersökningar. Läs här hur det går till.

Sifo:
Slumpmässigt urval över hela landet, alla åldrar från 18 år och uppåt (den undre åldergränsen har alla de tillfrågade instituten eftersom det är den gräns som gäller i folkomröstningen). Alla som är bosatta i Sverige kan vara med, man behöver inte vara svensk medborgare.

Fördelningen åldermässigt ska motsvara den i riket. Hänsyn tas också till olika regioners befolkningsmängd. Fler personer tillfrågas alltså i storstäder än i glesbygd.

Urvalet görs från telefonnummer i det fasta nätet. Ett nummer slumpas fram, sedan görs en serie nummer i följd från det. På så vis kommer även hemliga telefonnummer med.

80 procent av de tillfrågade är de som valts ut i första hand, men om Sifo inte kan få tag i förstahandspersonen efter flera påringningar, kan en annan person i hushållet tillfrågas.

Detta får de svara på: "I den kommande folkomröstningen ställs frågan: Anser du att Sverige ska införa euron som valuta? Om det vore folkomröstning i dag, skulle du då rösta ja eller nej?"

Minst 1.000 personer tillfrågas. Då blir felmarginalen ca tre procent.

På Sifos hemsida www.opinion.sifo.se finns mer information samt de senast publicerade opinionsmätningarna.

Temo:
Slumpmässigt väljs telefonnummer ur katalogen, i en tredjedel av dem sätts den sista siffran med en slumpsiffra för att även hemliga telefonnummer ska komma med.

Ca 1.000 personer tillfrågas och i varje hushåll väljs den person som senast haft födelsedag. Detta därför att det inte ska bli den som råkar svara i telefonen som tillfrågas. Ingen annan person tillfrågas.

Temo ställer frågan: "Om det var folkomröstning i dag, skulle du då rösta ja eller nej till att Sverige inför euron som valuta?"

På Temos hemsida www.temo.se finns bl.a. en sammanställning över flera instituts publicerade opinionsmätningar angående svenskt medlemskap i EMU från år 2000 och framåt.

Demoskop:
Minst 1.000 personer väljs slumpmässigt ut över hela riket via telefonnätet med hänsyn till befolkningsmängd i olika områden.

Slumpurvalet gör att även hemliga nummer kommer med. Den person i hushållet som senast fyllt år tillfrågas och sk vägning görs för att ta hänsyn till ålders- och könsfördelning.

Frågan som ställs är: "Den 14 september ska svenska folket folkomrösta om att införa euron som valuta. Anser du att Sverige ska införa euron som valuta?"

Dessutom frågas om man har för avsikt att gå och rösta på valdagen.

Demoskops opinionsmätningar om euron finns på www.demoskop.se.

Gallup:
Även Gallup slumpar fram minst 1.000 personer via telefonnummer i det fasta nätet, fördelade så att personerna ska motsvara köns-, ålders- samt geografisk fördelning i riket.

Från utvalda telefonnummer skapas serier för att få med även hemliga nummer. Den som senast fyllde år i hushållet får svara på frågorna, som även omfattar sådant som utbildning, hushållets inkomst mm.

Gällande omröstningen ska de svara på: "Om det var folkomröstning i dag, hur skulle du då ställa dig till frågan: Anser du att Sverige ska införa euron som valuta?"

På www.gallup.se finns en sammanställning över institutets senaste EMU-opinionsmätningar.

Väl beprövade metoder
Likheten i urvalsmetoder förklaras av instituten med att de använts länge och anses vara de mest tillförlitliga. Dessutom är det enklare att gå via telefonnummer än via folkbokföringen.
- De flesta hushåll har fortfarande en fast telefon, även om det börjar märkas att allt fler inte har det, säger Anders Lindholm på Demoskop.

Han säger också att opinionen inför folkomröstningen om euron är "osedvanligt svårbedömd" men anser, liksom sina kolleger på de andra institutet som SVT Text & webb talat med, att opinionsinstitutet generellt är bra på att fånga tendenser.

- Att resultaten kan skilja sig mellan olika institut samma vecka beror på bl.a. hur frågorna ställs. Att det finns olikheter är inget konstigt, branschen ska ju inte genomgående leverera exakt samma produkt.

Maria Holmin, SVT Text & webb

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.