HD gör därmed en annan bedömning än hovrätten, som dömde Mijailovic till rättspsykiatrisk vård.
Skillnaden beror på olika bedömningar av Mijailovics psykiska hälsa. Enligt HD lider han av en personlighets- störning, men rätten anser inte att den är en allvarlig psykisk störning.
HD bedömer också att Mijailovic agerade uppsåtligt och att han därför ska dömas för mord och inte för dråp.
Redovisar resonemang -Jag känner mig tillfredsställd och nöjd. Jag har levt med det här fallet så intensivt under ett år nu under stor uppmärksamhet från massmedia och allmänhet och det är skönt att det är över, säger chefsåklagare Krister Petersson till TT.
Till skillnad från hovrätten har HD öppet redovisat hur man resonerat kring de bedömningar som rättsliga rådet och andra experter gjort kring Mijailo Mijailovics psykiska hälsa och hur dessa utlåtanden vägts mot varandra.
Detta medför enligt Nils Rekke, överåklagare hos riksåklagaren, att domen inte borde behöva beskyllas för att vara politisk eller färgad av den allmänna opinionen.
Under en brottsutredning går en misstänkt person genom ett antal steg. Efter gripande följer anhållande, häktning, åtal och till sist rättegång. Alla dessa steg prövas var för sig.