hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner
Jean-Claude Juncker

Katastrofvarning inför franska eu-omröstningen

SVT Nyheter fördjupning
Publicerad 26 maj 2005 - 11:09
Uppdaterad 20 juni 2006 - 10:35

En katastrof, inte bara för Europa utan hela världen.
Det blir följden om en majoritet av det franska folket röstar nej till EU-konstitutionen i sin folkomröstning, enligt den nuvarande EU-ordföranden Jean-Claude Juncker.

-Omvärlden skulle inte veta åt vilket håll Europa är på väg, säger Juncker, som också är premiär- och finansminister i Luxemburg - EU:s ordförandeland - i en intervju i den belgiska dagstidningen Le Soir med bara dagar kvar till den franska folkomröstningen den 29 maj.

Han tillägger att ett nej skulle ses som att ett helt folk säger nej till projektet EU.

Juncker har rykte om sig att vara en mycket rutinerad och luttrad EU-politiker, en av dem som suttit allra längst på sin post och varit med om flest upp- och nedgångar i samarbetet. Han är känd för att leverera lakoniska och osentimentala kommentarer om sina och andra EU-ledares värv, men talar sällan i katastroftermer. Men nu gör han det, och ansluter sig därmed till en rad andra toppolitiker i EU som i stigande nervositet börjar tala om vägen mot avgrunden om nej vinner.

Många osäkra
Samtliga regeringar i EU har ju sagt ja till det fördrag som nu kan få nej av väljare i flera länder.

På fredag far den tyske förbundskanslern Gerhard Schröder, nystukad av storförlusten i ett viktigt regionalval, till Frankrike för att få fler fransmän (en femtedel av väljarna antas ännu inte ha bestämt sig) att rösta ja.

Historien ger dock inga starka belägg för att skräckscenarier kan skrämma opinionsstödet för ja-sidan.

Juncker hävdar dock, som tidigare, att det åtminstone på en punkt är vardag även på måndag även om det blir ett nej i Frankrike. Den dryga hälft av EU-länderna som ännu inte har ratificerat (godkänt) fördraget, eller konstitutionen, bör fortsätta sin väg för att göra det. Ingen ska tro att fördraget förhandlas om för fransmännens skull.

Förlorade år
Han tillägger att när alla länder har genomfört processerna för att godkänna fördraget, i parlamenten eller genom folkomröstningar, får de länder som sagt nej ställa sig frågan om fortsättningen.

Kommer inte någon på någon begåvad lösning, då kan fördraget inte träda i kraft och 10-15 år går förlorade i arbetet mot ökat europeiskt samarbete, menar Juncker.

Den franske premiärministern Jean-Pierre Raffarin, som leder en impopulär, borgerlig fransk regering, vädjar till de franska väljarna att sortera bort känslorna inför den franska politiken.

-Man kan inte rösta efter hur man känner sig när det handlar om ett historiskt val. Vi har nationella val för nationella frågor och europeiska val för europeiska, sade Raffarin i en fransk tevekanal och varskodde om att det är ett misstag att blanda ihop de två.

TT:s korrespondent

Toppnyheterna

Hollande måste nu möta verkligheten

Hollande hade alltså turen att få en motståndaren som var hjärtligt illa omtyckt. Nu är det dags för Hollande att möta verkligheten som president i ett Frankrike i kris - och som kanske hotas av än värre kriser.

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.