hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.

Foto: Scanpix

Malena Ernman vann - i dag är hon tillbaka på världsscenen

Publicerad 14 mars 2009 - 21:34
Uppdaterad 15 mars 2009 - 00:48

Favorittippade världsstjärnan. Numret som Christer Björkman placerade sist i startordningen då det var "värt att vänta på".
Världsstjärnan Malena Ernman vann med sin operaschlager La Voix.

Jokern Malena Ernman föll inte för favorittrycket som fällt många stjärnor längs den sex veckor långa turnén. Redan i deltävlingen i Malmö var hon överlägsen konkurrenter som Agnes och Sarah Dawn Finer - båda i final. Det visar det, till i kväll, hemliga röstningsresultatet från alla tävlingar.

På finalkvällen fortsatte svenska folket stötta Malena Ernman. Varken den svenska juryn eller den nya internationella juryn hade placerat schlageroperan högt innan det var dags för svenska folket.
Och då åkte hon upp i topp.

Men det blir en kort festnatt för Malena Ernman. På söndagen åker hon till Frankfurt för operascenen igen. Hon ska spela huvudrollen som Askungen och premiären är på lördag.
- Det blir repetitioner hela veckan, sa Malena Ernman lugnt i torsdags.

Få vet kanske att vi faktiskt skickar en av våra största internationella stjärnor till Moskva och Eurovision Song Contest i maj. Och det var ren tur att hon hade tid att vara med i Melodifestivalen.
- Jag känner henne personligen och skickade iväg ett sms och chansade - Malena är ju uppbokad i flera år framöver. Men så passade det! säger Fredrik Kempe.

Kort om operavirtuosen

Malena Ernman är 38 år, född i Uppsala och har två barn med maken Svante Thunberg.

Utbildning:
Kungliga musikhögskolan i Stockholm, Musikkonservatoriet Orléans och Operahögskolan i Stockholm.

Yrke:
Mezzosopran

Meriter:
Slog igneom 1998 som Kaja i Sven-David Sandströms Staden, spelat Cherubino i Figaros Bröllop i Berlin, Rosina i Barberaren av Sevilla i Berlin, huvudrollen i Carmen vid kungliga operan i Stockholm.

Stora internationella genombrottet fick hon 1999 då hon spelade med i Aggrippina i Bryssel och Paris. I år är hon aktuell som Askungen i både Stockholm och Frankfurt, och som Dido i Dido and Aeneas.

Malena Ernman sitter också som ledamot i Kungliga Musikaliska Akademien.

Sofia Benholm

Malin Jacobson Båth, Kim Veerabuthroo Nordberg, Karin Winther

Se senaste sändningen

Kulturnyheterna sänder direkt måndag till fredag 19:00 i SVT1 och 22:35 i SVT2.

Kobra

Kobra tillbaka 14 mars.

Nu på onsdagar, nu i SVT1, fortfarande kl 21.30. Och alltid på SVT Play.

Wislawa Szymborska

Den polska författarinnan och nobelpristagaren Wislawa Szymborska avled förra veckan. I det här porträttet, inspelat 2009, möter vi henne som den levande och humoristiska konstnär hon var.

TV Heads # 12 är här!

En fullmatad radiopodcast från SVT om tv-världen i allmänhet och tv-serier i synnerhet.

Girl model

13-åriga Nadja tror att lyckan är gjord när hon skickas till Tokyo med löften om jobb och stora pengar. Men modellvärldens verklighet visar sig vara skoningslös.

Följ PSL-bloggen

Få musiknyheter, intervjuer och nya videor - allt på samma ställe!

Skrivmaskin. Foto: SVT Bild.

Kontakta redaktionen!

Kulturnyheterna på webben och i tv utgörs av en redaktion på ungefär 20 personer. Har du några funderingar eller åsikter som du vill dela med dig av? Hör av dig!

Kulturprogram

Kultur i rutan

Förutom kulturprogram som Kobra, Babel och Kulturnyheterna sänder SVT en lång rad kulturprogram.

Alternativ bild för flash innehåll.
Hanna Hellquist, programledare i Morgonpasset i P3. Foto: Ellen Andersson / P3 Nyheter

Den omtalade hashtaggen Hanna Hellquist har skapat en twitterstorm efter ett uttalande om sexism.

Senaste nyheterna
Josephine Forsman. Foto: UR

Seriestart: Låtarna som förändrade musiken I UR:s nya serie listar Josephine Forsman de viktigaste låtarna i populärmusikens historia.