För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.
SVT: Vi ber inte om ursäkt för inslaget
Publicerad 18 mars 2009 - 14:02 Uppdaterad 18 mars 2009 - 16:40
Ronnie Lans blommor till ryska ambassaden har väckt starka reaktioner, framförallt i media, nu också internt på Sveriges television. - SVT har inget skäl att be om ursäkt, säger SVT:s kommunikationsdirektör Helga Baagøe.
"Tingeling ska inte ursäktas" skriver Expressen på dagens ledarsida. Det är bara ett exempel på många häftiga reaktioner på "SVT:s ursäkt" till ryska ambassaden. SVT:s kommunikationsdirektör Helga Baagøe beklagar nu efterspelet och säger att blommorna var Ronnie Lans eget initiativ. - För SVT är det viktigt att markera att vi inte ser någon som helst anledning att be ursäkt som en följd av reaktionen från Rysslands ambassad, säger hon på SVT:s internwebb.
Igår berättade Ronnie Lans för Kulturnyheterna att han skickat blommor till den ryska ambassaden och bett om ursäkt om någon tog illa vid sig. Han uttryckte sig också så här:
Med tanke på reaktioner från ryska ambassaden, ångrar ni att ni sände inslaget? - Nej. Skämtet var inte riktat till Ryssland utan mot svenska fördomar om Ryssland. Men så här i efterhand borde vi ha gjort några mindre justeringar. Vi borde kanske ha varit lite snällare i maffiascenen, säger Ronnie Lans.
Idag hörde Ronnie Lans själv av sig till Kulturnyheterna. - Med "vi borde varit snällare i maffiascenen" menade jag med tanke på arga reaktioner från småbarnsföräldrar som upprördes av att vi hade pistoler i inslaget.
Men igår pratade vi inte om arga småbarnsföräldrar utan om reaktioner från Ryssland. - Ja det är sant. Jag hade nog precis pratat om det med någon annan strax innan och blandat ihop allt. Jag var väldigt stressad. Men jag vill säga att vi står bakom inslaget till fullo.
Den polska författarinnan och nobelpristagaren Wislawa Szymborska avled förra veckan. I det här porträttet, inspelat 2009, möter vi henne som den levande och humoristiska konstnär hon var.
13-åriga Nadja tror att lyckan är gjord när hon skickas till Tokyo med löften om jobb och stora pengar. Men modellvärldens verklighet visar sig vara skoningslös.
Kulturnyheterna på webben och i tv utgörs av en redaktion på ungefär 20 personer. Har du några funderingar eller åsikter som du vill dela med dig av? Hör av dig!