För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.
Larmsamtalet om Jacksons död släppt
"Han andas inte, han andas inte!"
Publicerad 26 juni 2009 - 20:25 Uppdaterad 26 juni 2009 - 21:56
Räddningstjänsten i Los Angeles har offentliggjort bandet från det telefonsamtal till larmnumret 911 där en person meddelar en telefonist att en man - Michael Jackson - har förlorat medvetandet och att återupplivningsförsöken har misslyckats.
Uppringaren: Vi har en man här som behöver hjälp och han andas inte. Han andas inte och vi försöker pumpa igång honom, men han. . . Telefonisten: Okej. Hur gammal? U: Han är 50 år, sir. T: Han är alltså medvetslös, han andas inte? U: Han andas inte. T: Och han är inte vid medvetande heller? U: Inte vid medvetande, sir. T: Okej. Alltså: Ligger han på golvet, var är han just nu? U: På sängen, sir. T: Försök få ner honom på golvet. U: Okej. T: Få ner honom på golvet. Jag ska hjälpa dej med hjärt- lungräddning nu. Vi är på väg. Vi hjälper dig per telefon. Har någon tittat till honom? U: Ja, vi har hans privatläkare här hos honom, sir. T: Så ni har en läkare där? U: Ja, men han reagerar inte på behandlingen. Han reagerar inte på hjärt- lungräddning eller något annat. T: Oj, okej. Vi är på väg dit. Om eran kille gör hjärt- lungräddning enligt en läkares anvisningar, så har ni mer kompetens än jag. Var det någon som såg vad som hände? U: Nej. Bara läkaren, sir. Läkaren är den ende som har varit här. T: Så läkaren var där? Doktorn, såg du vad som hände, sir? U: Snälla ni. . . T: Vi är på väg. Jag frågar bara sånt som sjukvårdarna måste få veta innan de kommer fram. U: Han pumpar på bröstet men det blir ingen reaktion på något, sir, snälla. . . T: Vi är på väg. Vi är ungefär en mile därifrån. Är där snart. U: Tack, sir.
Därefter avslutas samtalet.
Sent på fredagen eller på lördagen väntas de första resultaten av obduktionen av Michael Jacksons kropp.