hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.

Michael Jackson hand i hand med ett av sina barn.

Oklart vad som händer med barnen

Publicerad 27 juni 2009 - 13:12
Uppdaterad 2 juli 2009 - 11:40

Michael Jacksons stoft lämnades över till hans familj efter obduktionen, meddelade en talesman för rättsläkarmyndigheten i Los Angeles, men ingenting har sagts om var han ska begravas.
Samtidigt börjar nu frågor ställas om vad som ska hända med hans tre barn.

Michael Jackson död

Jacksons tre barn, Prince Michael, 12 år, Paris,11 och Prince Michael II, 7 år tas just nu hand om av farmodern Katherine Jackson.

Det förekommer motsägande rapporter om ifall Debbie Rowe, mor till de två äldsta, har avsagt sig alla föräldrarättigheter. TMZ, sajten som först rapporterade att Jackson var död, hänvisar till en insatt jurist som hävdar att Rowe aldrig fullföljt avsägelsen.

Det skulle kunna innebära att hon kan får vårdnaden.

Det tredje barnet föddes 2002 av en surrogatmamma vars identitet aldrig har offentliggjorts.

Artistfamiljen Jacksons jurist Brian Oxman säger att barnen troligen ska tas om hand av Katherine Jackson.

TT

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.