hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.

Jacksons död ett dråp?

Publicerad 15 juli 2009 - 12:14
Uppdaterad 4 november 2011 - 08:51

Polisen i Los Angeles betraktar Michael Jacksons död som ett dråp och fokuserar på läkaren Conrad Murray, uppgav nöjessajten TMZ på onsdagen.

Popstjärnans familj har talat om "obesvarade frågor" som rör Murrays roll de sista timmarna av Jacksons liv. Murrays advokater hävdar dock att han har friats från misstanke.

TMZ, som citerar "flera" rättsliga källor", uppger att "bevisen pekar på att sömnmedlet propofol, är den primära orsaken till Jacksons död".

Samma källor uppger att det redan finns "mycket starka bevis" som pekar ut Murray som den person som gav medicinen Diprivan (som innehåller propofol) till Jackson. Bevisen, som funnits i Jacksons hem, inkluderar Diprivan och en syretank, uppgav TMZ.

Ämnet används för att söva patienter innan operationer och bör bara hanteras av narkosläkare.

Polisen i Los Angeles har redan haft "flera samtal med åklagarkontoret" även om fallet inte formellt har presenterats för åklagaren, uppgav nöjessajten.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.