Umeås kommunalråd Marie-Louise Rönnmark argumenterade i Kulturnyheterna på måndagen
Umeå blir kulturhuvudstad 2014
Publicerad 8 september 2009 - 14:00 Uppdaterad 8 september 2009 - 15:14
Nu är det klart att Umeå blir Europas kulturhuvudstad 2014. Kampen stod i slutet mellan Lund och Umeå och senast Sverige hyste kulturhuvudstaden var 1998 då Stockholm utsågs av EU:s kulturministrar.
Det var sedan tidigare klart att Sverige ska stå som värdnation tillsammans med Lettland 2014 och Kulturrådet stod för det slutgiltiga valet av vilket stad som skulle få äran.
De städer som kandiderade för att bli kulturhuvudstad hade i uppgift att presentera ett kulturprogram. "Programmet skall bland annat främja samarbete mellan aktörer på kulturområdet, konstnärer och städer från Sverige och andra medlemsstater och framhäva de europeiska kulturernas rikedom och mångfald." skriver Kulturrådet på sin hemsidan.
I gårdagens Kulturnyheterna betonade Umeå bland annat Norrlandsoperan och det samiska kulturarvet som goda argument. "Deras närheten till naturen, deras konstnärskap. Att höra en jojk som kommer ändå från maggropen, det är starkt" argumenterade Marie-Louise Rönnmark (s), Kommunalråd i Umeå för Kulturnyheterna på måndagen.
Att bli utsedd till kulturhuvudstad är ett prestigefyllt uppdrag och staden hoppas även att det ska sätta fart på turism och handel.
Det formella beslutet fattas av EU:s ministerråd 2010.
Teaterdirektören för Gasværket i Köpenhamn, Jon Stephensen, sparkas sedan det blivit känt att pengar förts från en kassasuccé till ett företag som ägs av Stephensen själv.
Oppositionspartierna presenterar nu ett gemensamt motförslag till regeringens public service-proposition. S, MP och V vill bland annat att SVT ska få behålla möjligheten att använda sponsring för att finansiera program.
Kulturnyheterna har tidigare rapporterat att Birgitta Svendén sannolikt skulle bli ny vd för Kungliga Operan. Och på torsdagen fattade regeringen det formella beslutet och utsåg Svendén.
FREDAG * Filmcensuren överkörd - nu får även 7-åringar uppleva ångest på bio * Operan åt folket - Vi träffar en ny operachef med visioner * Dessutom: möte med hatade och hyllade regissören Gaspar Noé
Film och Drama-sajtens Jennifer Hagberg gick på filmfestivalens galapremiär. Med sig hade hon en kamera för att dokumentera kändisarnas rumlande i Stockholmsnatten.
Artisten och låtskrivaren Jenny Wilson har fått European Border Breakers Award, som är ett pris som tilldelas artister som lyckats ta sin musik utanför det egna landets gränser.
Skådespelarna Alec Baldwin och Steve Martin kommer att leda nästa års Oscarsgala. Och nu ryktas det om att komikern Tina Fey också kommer att arbeta med galan.
Den amerikanska folksångerskan Joan Baez uppträder i Stockholm på tisdag. Men på sin lediga dag i måndags passade hon på att åka till Jussi Björlings museum i Borlänge - för att minnas sin idol.
Filmen Paranormal Activity har blivit omtalad av två anledningar. Dels för den mycket magra inspelningsbudgeten och dels för att den anses vara väldigt skrämmande. Vår filmkritiker Fredrik Sahlin recenserar.
Varje månad listar Kulturnyheterna det viktigaste i kulturlivet. Denna månad väntar vi på undergången, som tycks allt mer oundviklig - i alla fall på vita duken.