hem | kultur & nöje | vetenskap

Pirate Bay-målet inte till EG-domstolen

Publicerad 9 oktober 2009 - 13:59
Uppdaterad 9 oktober 2009 - 14:02

Pirate Bay-målet behöver inte bedömas av EU:s domstol, EG-domstolen. Det slog Svea hovrätt fast på fredagen. Därmed är det klart för att rättegången kan starta den 13 november som planerat.

Pirate Bay-rättegången

- Det som EG-domstolen kan yttra sig om är EG-rättens rättsliga innebörd. Men om det i det här målet handlar om lagring av information, vidarebefordran av information eller tillfällig mellanlagring är hovrättens sak att bedöma, säger domaren Ulrika Ihrfelt.

Hovrätten har också sagt nej till en rad andra krav som männen bakom Pirate Bay och deras försvarare ställt inför den nya piraträttegången. Peter Sunde, en av de dömda piraterna, har begärt att huvudförhandlingen ska hållas på annan ort än Stockholm, gärna i Malmö. Men hovrätten säger nej till den begäran.

Peter Sunde har förklarat att han riskerar att drabbas av skadeståndskrav om han inte kommer till de föreläsningar han lovat att hålla på olika platser i världen. Men det argumentet har inte tagit skruv i hovrätten.
- Frågan är om han i lagens mening är förhindrad att infinna sig. Och de flesta som kallas till domstol har andra engagemang, säger Ihrfelt.

En annan av personerna bakom Pirate Bay, Fredrik Neij, har begärt att rättegången ska flyttas fram eftersom han väntar sitt första barn och att han inte vill lämna sin gravida fru ensam i Bangkok där han numera bor. Men hovrätten tycker inte att de personliga skälen är en tillräckligt stark anledning för att han ska slippa inställa sig.

Hovrättens beslut kan inte överklagas före huvudförhandlingen.

"Svea hovrätt väljer att inte bry sig om EU-lagstiftning. De väljer också att inte låta män vara med när deras barn föds", konstaterar Sunde i en kommentar.

TT/Kulturnyehterna

Toppnyheterna - Kultur & Nöje

Vad minns du om Melodifestivalen?

Vad tvingades Lotta sjunga istället? Vem skrev Björkmans låt? och vad fick ryska ambassaden?

Så ska vi skicka "rätt" artist till ESC

Sex utländska jurygrupper har bjudits in till den svenska finalen på lördag. Tillsammans ska de ge svenskarna en fingervisning om vad som funkar i ESC.

"2010 är duschens år"

Kulturnyheternas Johar och Petra smiskar och smeker årets finalbidrag.

Spelbolagen: Hon vinner

I år är spelbolagen rörande överens om vem vi skickar till ESC.

Dreber ny styrelseordförande i SR

Agneta Dreber föreslås som ny ordförande i Sveriges Radios styrelse efter den avgående Ove Joanson. Lars Leijonborg föreslås bli ordförande i Utbildningsradions styrelse.

Fredrik Mattsson: Jodå, det var likt!

Efter Kulturnyheternas inslag om plagiatindustrin där designer Fredrik Mattsson medverkade har en tittare hört av sig om två lampor som påminner om varandra...

Regeringen: Skrota filmcensuren

Den obligatoriska förhandsgranskningen av film som visas offentligt i Sverige bör avskaffas. Det föreslår regeringen idag.

Hård kritik mot Bonniers makt

På Dagens Nyheters debattsida går nu en rad förläggare till attack mot Bonnierföretagens stora inflytande över svensk bokmarknad.

Pirate Bay-målet i hovrätten efter valet

Pirate Bay fälldes i tingsrätten förra året. Nu är datumen klara för förhandlingarna i hovrätten. Och Piratpartiet får ingen draghjälp inför riksdagsvalet i september.

Lost Boys-skådespelaren Corey Haim död

Skådespelaren Corey Haim har dött. Haim spelade in en rad filmer på 80-talet, men blev mest känd för sin roll i vampyrfilmen The Lost Boys.

167 nominerade till ALMA-priset

167 kandidater tävlar om att bli detta års ALMA-pristagare. Priset till Astrid Lindgrens minne (ALMA-priset) delas ut sedan 2003 och går till en eller flera vinnare som får dela på fem miljoner kronor.

Unik samling med samisk film

Nu vill historieforskare vid Umeå universitet få till en digital databas med filmer om världens urbefolkning. Redan finns en film om samer daterad 1926.

Alice i Underlandet slår 3D-rekord

Tim Burtons tolkning av den klassiska barnboken Alice i Underlandet har fått en flygande start på de amerikanska biograferna.

Kulturnyheternas programledare

Se senaste veckans sändningar
FREDAG 19:00 SVT1: Norska läkare världsmedias rapportörer från gazakriget - varför? * Och vad har Lars Vilks kostat skattebetalarna?
FREDAG 22:35 SVT2: Karl lagerfeld gör ett inlägg i klimattdebatten - eller inte.

Lars Vilks följer sin egen manual

För fem år sedan skrev konstnären Lars Vilks boken "Hur man blir samtidskonstnär på tre dagar". I den ville Vilks ta död på föreställningen om att det är konsten som gör konstnären. - istället ska man lära sig rätt mediestrategier för att få uppmärksamhet.

"Ett livs ögonblick"

Kathryn Bigelows blev historisk genom att som första kvinna någonsin vinna kategorin Bästa regi på Oscargalan i natt.

Tv-tittarna kom tillbaka till galan

Efter flera år med vikande tittarsiffror har trenden brutits. Årets Oscarsgala lockade 40 miljoner amerikaner, fem miljoner fler än i fjol.

Triss i fotopriser Hasselbladspris till Sophie Calle

Den franska konstnären och fotografen Sophie Calle har tilldelats utmärkelsen som har kallats fotografins Nobelpris.

Ber om ursäkt

Danska Politiken har som första danska dagstidning bett om ursäkt för den kränkning som tidningens publicering av Muhammedkarikatyrerna orsakade muslimer 2008.

Ingen kunga-lyrik

Poesiprojektet till ära för kronprinsessan Victorias och Daniels Westlings bröllop läggs ner.

Bokrea-tips

Daniel Sjölin ger sina bästa råd till bokfantaster på jakt efter röda lappar.

Elwin: Guldbagge- reglerna ses över

Bra filmer hamnar utanför Guldbaggegalan. Nu funderar SFI på att förändra juryarbetet.

Läderlappen dyrare än Stålmannen

Superhjältar verkar vara hårdvaluta i lågkonjunkturen. Detective Comics nummer 27, där Läderlappen gjorde debut 1939, har sålts på en auktion i Dallas för drygt en miljon dollar.

Ur BDDP & Fils kampanj.

Kampanj mot rökning väcker uppståndelse

En kampanj mot rökning, som inte kostat beställaren en cent, har fått stort genomslag i Frankrike.

Dagspressen rasar

Tidningsstatistiken för 2009 är ingen munter läsning för landets tidningsföretag.

Kommentar: Aftonbladet vs Expressen

Recension

Anna Hedelius

Hantverkarna

Vår teaterkritiker Anna Hedelius recenserar Hantverkarna, som ges på Helsingborgs stadsteater.

Kritikerlistan

Viktigast i mars

Varje månad listar Kulturnyheterna det viktigaste i kulturlivet. Denna månad passar vi på att hylla en knivvass föreställning på Folkoperan.

Avklätt

Nakenkonst i Sydney

Över 5 000 människor klädde av sig allt i en konstinstallation utanför operahuset.

Recension

Ingela Lind

Lozano på Moderna

Vår konstkritiker Ingela Lind har besökt världens första separatutställning med radikala Lee Lozano, som nu visas på Moderna Museet i Stockholm.

Noterat på nätet

För stressade cineaster

Låt den rätte komma in och Citizen Kane i humoristiska seriestrippar.

Recension

Eva Beckman.

Håpas du trifs bra i fengelset

Susanna Alakoski, som slog igenom stort med romanen Svinalängorna, är tillbaka med en ny bok. Kulturredaktionens litteraturkritiker Eva Beckman recenserar Håpas du trifs bra i fengelset.

Norges val

Får jobba på uttalet

Didrik Solli-Tangen vann den norska upplagan av Melodifestivalen, men vad var det han sjöng?

Kommentar

Även denna gång: Kvinnlig konsumtion i fokus.

Krönika

Vi summerar 00-talet

Musikbranschen tvingas börja om på nytt, trion tar över filmen och Kulturnyheterna föds. 00-talet i backspegeln.

Alternativ bild för flash innehåll.