För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.
Christer Björkman är nöjd över sin senaste rekryteringFoto: Scanpix
Salem Al Fakir klar som joker
Publicerad 16 november 2009 - 12:01 Uppdaterad 16 november 2009 - 13:46
Än så länge har inga artister avslöjats till de 28 bidragen som ska tävla i Melodifestivalen 2010. Trots det är två av Christer Björkmans handplockade jokrar klara.
Den hyllade popkillen Salem Al Fakir avslöjades idag som den andra jokern till Melodifestivalen.
Han kommer att framföra den egenskrivna låten Keep on walking. Och Christer Björkman är förstås nöjd med sin rekrytering. - Att Salem, en kille med så mycket musikalitet och spelglädje, vill vara med i Melodifestivalen är en inspiration och lisa för både själen och tävlingen, säger Christer Björkman i ett pressmeddelande.
Förutom de två nu kända jokrarna, Al Fakir och Darin Zanyar, är inga andra artister klara för Melodifestivalen. Endast upphovsmännen bakom de 28 bidragen är kända.
I torsdags blev också Webbjokern klar, vilket är ett nytt moment för Melodifestivalen och ger allmänheten möjlighet att skicka och in och rösta fram ett bidrag till tävling.
Vem som framför Mia Terngårds Come and ge me now är dock ännu inte klart.
Den polska författarinnan och nobelpristagaren Wislawa Szymborska avled förra veckan. I det här porträttet, inspelat 2009, möter vi henne som den levande och humoristiska konstnär hon var.
13-åriga Nadja tror att lyckan är gjord när hon skickas till Tokyo med löften om jobb och stora pengar. Men modellvärldens verklighet visar sig vara skoningslös.
Kulturnyheterna på webben och i tv utgörs av en redaktion på ungefär 20 personer. Har du några funderingar eller åsikter som du vill dela med dig av? Hör av dig!