hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.

Baksi: Man attackerar mig på lösa grunder

Publicerad 18 januari 2010 - 18:57
Uppdaterad 18 januari 2010 - 19:20

Kurdo Baksi tog på måndagskvällen del av kritiken som riktats mot honom i ett inslag i Kulturnyheterna. Och han tillbakavisar kritiken.

- För det första så har jag ju sagt att Stieg var en bra journalist på Expo, men inte på TT, inleder Baksi och tar sedan ett exempel på något, som han anser, visar att Stieg Larsson inte var opartisk som journalist.
- Till exempel den 3 maj 1999 så blir han och ett par andra personer på Expo kartlagda och deras passbilder blir hämtade hos polisen, men då skriver Stieg om det utan att tala om att det handlar om Stieg Larsson.

- Jag tyckte inte att min kompis var en dålig journalist, men han var inte heller en väldigt, väldigt bra journalist. Han var en medioker journalist och det tycker jag att vi alla kan vara överens om, anser Baksi.

Du kommer med ganska allvarliga anklagelser.
- Nej, jag tycker inte att det är så allvarligt. Jag tycker att det är ganska normalt. Han jobbade ju där (på TT, redaktionens anmärkning) och han blev mordhotad, jobbade den helgen och skrev om det. Det tycker jag var bra gjort.

- Jag tror inte att han är den enda journalist i Sverige som brutit mot alla journalistikens grundkurser, säger Baksi som samtidigt hävdar att han inte försökt att utföra ett karaktärsmord på Stieg Larsson.

Men Larssons chef på TT under många år, Kenneth Ahlborn, säger ju att det du hävdar inte är sant.
- Han är mycket välkommen att tillsammans med mig gå igenom TT:s arkiv. Stiegs gamla TT-chef uttrycker sig väldigt emotionellt och jag tror att han kommer att ångra sig inom kort.

- Både jag och gamle TT-chefen älskade Stieg Larsson. Jag förstår att han försvarar honom. Det gör jag gärna också, men man måste också kunna säga att en vän ibland begår ett misstag. Så mycket råd har jag med min vänskap.

Vem är det som ljuger då? Är det du eller Kenneth Ahlborn?
- Ja alltså, jag ljuger absolut inte, eftersom de här texterna finns.

Du nämner tre artiklar. Larsson jobbade i många, många år på TT. Ska de representera hans journalistiska arbetsmetod?
- Jag tycker inte att de här artiklarna ska representera Stieg Larsson. Absolut inte. Jag tyckte att det var en rolig grej och skrev om det i min bok.

Abdul Hibombo

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.