hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.

Foto: Scanpix.

Storslam för The Hurt Locker och Avatar inför Oscarsgalan

Publicerad 2 februari 2010 - 15:34
Uppdaterad 2 februari 2010 - 16:13

Tio filmer tävlar i år om Oscarsgalans finaste pris: Bästa film. Och bland de tävlande filmerna finns Avatar och The Hurt Locker, som också är de två filmer som fick sammanlagt flest nomineringar.

Bästa film

Följande filmer har chans att ta hem den prestigefulla kategorin Bästa film.

Avatar
The Blind Side
District 9
An Education
The Hurt Locker

Inglourious Basterds
Precious
A Serious Man
Up
Up in the Air

Tidigare år har fem filmer nominerats i kategorin Bästa film, men i år har Oscarsjuryn bestämt sig för att dubbla antalet nomineringar. (Se faktaruta för de tävlande filmerna i kategorin Bästa film.)

Att en film överhuvudtaget får en nominering i kategorin Bästa film har tidigare inneburit en extra hjälp för biljett- och DVD-försäljningen.

Nio nomineringar var
Rymdeposet Avatar och Irakthrillern The Hurt Locker har nominerats i nio klasser var. Amerikanska medier rapporterar att kampen mellan filmerna dessutom väntas få en extra dimension då de båda filmernas regissörer, James Cameron och Kathryn Bigelow, tidigare var gifta. Om historien ska ge några ledtrådar inför galan ligger dock Cameron bäst till. Med filmen Titanic från 1997 plockade han och filmteamet hem inte färre än elva statyetter.

Avatar och The Hurt Locker följs i nomineringstoppen av Inglourious Basterds, signerad Quentin Tarantino. Inglourious Basterds fick sammanlagt åtta nomineringar.

Den 82:e Oscarsgalan i ordningen kommer att äga rum den 7 mars i Hollywood.

Anders Silvergren Blåder

Malin Jacobson Båth, Kim Veerabuthroo Nordberg, Karin Winther

Se senaste sändningen

Kulturnyheterna sänder direkt måndag till fredag 19:00 i SVT1 och 22:35 i SVT2.

Kobra

Kobra tillbaka 14 mars.

Nu på onsdagar, nu i SVT1, fortfarande kl 21.30. Och alltid på SVT Play.

Wislawa Szymborska

Den polska författarinnan och nobelpristagaren Wislawa Szymborska avled förra veckan. I det här porträttet, inspelat 2009, möter vi henne som den levande och humoristiska konstnär hon var.

TV Heads # 12 är här!

En fullmatad radiopodcast från SVT om tv-världen i allmänhet och tv-serier i synnerhet.

Girl model

13-åriga Nadja tror att lyckan är gjord när hon skickas till Tokyo med löften om jobb och stora pengar. Men modellvärldens verklighet visar sig vara skoningslös.

Följ PSL-bloggen

Få musiknyheter, intervjuer och nya videor - allt på samma ställe!

Skrivmaskin. Foto: SVT Bild.

Kontakta redaktionen!

Kulturnyheterna på webben och i tv utgörs av en redaktion på ungefär 20 personer. Har du några funderingar eller åsikter som du vill dela med dig av? Hör av dig!

Kulturprogram

Kultur i rutan

Förutom kulturprogram som Kobra, Babel och Kulturnyheterna sänder SVT en lång rad kulturprogram.

Alternativ bild för flash innehåll.
Hanna Hellquist, programledare i Morgonpasset i P3. Foto: Ellen Andersson / P3 Nyheter

Den omtalade hashtaggen Hanna Hellquist har skapat en twitterstorm efter ett uttalande om sexism.

Senaste nyheterna
Josephine Forsman. Foto: UR

Seriestart: Låtarna som förändrade musiken I UR:s nya serie listar Josephine Forsman de viktigaste låtarna i populärmusikens historia.