hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.

Nu ligger alla Melodifestivalbidrag ute

Publicerad 22 februari 2010 - 14:25
Uppdaterad 23 februari 2010 - 10:14

Sibel och Peter Jöback behöver inte bli diskvalificerade för att deras bidrag läckt ut på internet. Istället görs alla bidrag tillgängliga för lyssning.

Melodifestivalen

Melodifestivalen 2010

I söndags upptäcktes det att två av de tävlande bidragen i Melodifestivalens fjärde deltävling ? Sibels och Peter Jöbacks bidrag ? hade lagts ut på internet.

SVT har gjort en undersökning och har kommit fram till att det är inte är de aktuella skivbolagen som har lagt ut bidragen på nätet. Därför kommer inget av bidragen att diskvalificeras. Det rör sig om ett hanteringsfel från SVT:s sida.

För att tävlingen i Malmö ska bli rättvis lägger SVT nu ut de åtta tävlande bidragen på svt.se/melodifestivalen .

Sveriges Radio och P4 Lantz spelar, precis som vanligt, bidragen i sin fredagssändning kl 13.30-14.30, eftersom det är i det programmet som uppspelningen är etablerad.

-Det som har hänt är naturligtvis beklagligt och vi fortsätter utreda exakt vad det är som har hänt. Just nu är det viktiga att konstatera att inget bidrag diskvalificeras, och att alla åtta bidrag får samma förutsättningar. Under tiden fortsätter skivbolagen att jaga otillåtna publiceringar, säger Thomas Hall, projektledare för Melodifestivalen 2010.

SVT

Kobra

Kobra tillbaka 14 mars.

Nu på onsdagar, nu i SVT1, fortfarande kl 21.30. Och alltid på SVT Play.

Wislawa Szymborska

Den polska författarinnan och nobelpristagaren Wislawa Szymborska avled förra veckan. I det här porträttet, inspelat 2009, möter vi henne som den levande och humoristiska konstnär hon var.

TV Heads # 12 är här!

En fullmatad radiopodcast från SVT om tv-världen i allmänhet och tv-serier i synnerhet.

Girl model

13-åriga Nadja tror att lyckan är gjord när hon skickas till Tokyo med löften om jobb och stora pengar. Men modellvärldens verklighet visar sig vara skoningslös.

Följ PSL-bloggen

Få musiknyheter, intervjuer och nya videor - allt på samma ställe!

Skrivmaskin. Foto: SVT Bild.

Kontakta redaktionen!

Kulturnyheterna på webben och i tv utgörs av en redaktion på ungefär 20 personer. Har du några funderingar eller åsikter som du vill dela med dig av? Hör av dig!

Kulturprogram

Kultur i rutan

Förutom kulturprogram som Kobra, Babel och Kulturnyheterna sänder SVT en lång rad kulturprogram.

Alternativ bild för flash innehåll.
Hanna Hellquist, programledare i Morgonpasset i P3. Foto: Ellen Andersson / P3 Nyheter

Den omtalade hashtaggen Hanna Hellquist har skapat en twitterstorm efter ett uttalande om sexism.

Senaste nyheterna
Josephine Forsman. Foto: UR

Seriestart: Låtarna som förändrade musiken I UR:s nya serie listar Josephine Forsman de viktigaste låtarna i populärmusikens historia.