hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.

Tidningen Politiken ber om ursäkt för Muhammedbilder

Publicerad 26 februari 2010 - 11:41
Uppdaterad 26 februari 2010 - 16:59

Danska Politiken har som första danska dagstidning bett om ursäkt för den kränkning som tidningens publicering av Muhammedkarikatyrerna orsakade muslimer 2008.

Omdebatterade Muhammedbilder

Förlikningen har nåtts mellan tidningen och åtta organisationer som representerar närmare 95.000 muslimer.

Politikens chefredaktör Töger Seidefaden anser inte att tidningen sålt ut yttrandefriheten med uppgörelsen. Kanske kan den minska en del av spänningarna och förbättra relationerna mellan danska medier och den muslimska världen, säger han. På ledarplats kommenterar tidningen sitt agerande under rubriken Et lille punktum i Muhammedkrisen.

Advokaten nöjd
I uppgörelsen avsäger sig Politiken inte rätten att åter trycka teckningarna, och tidningen ber inte om ursäkt för publiceringen av bilderna som ursprungligen trycktes av tidningen Jyllands-Posten.

Ursäkten gäller den kränkning som muslimer kan ha känt, och det är tillräckligt, säger den saudiske advokat som representerat de åtta organisationerna. Advokaten Faisal Yaman kallar det modigt av tidningen att be om ursäkt, även om det aldrig var tidningens avsikt att såra.

Han vände sig i augusti förra året till elva danska tidningar med krav på att de skulle ta bort teckningarna från sina hemsidor, att de bad om ursäkt och lovade att inte publicera bilderna igen. Bara Politiken har valt att gå med på en förlikning som betyder att tidningen undgår stämningsansökan.

Jyllands-Postens ansvarige chefredaktör Jörn Mikkelsen beklagar att Politiken "har lagt sig" i stället för att göra gemensam sak med de övriga tidningarna.
- Politiken sviker kampen för yttrandefriheten, säger han.

Kritik från politiker
Politiker från höger till vänster fördömde Politikens beslut och statsminister Lars Lökke Rasmussen kallar beslutet "oroande". Den bryter sammanhållningen inom medierna.

-Jag har hittills trott att danska medier stod skuldra vid skuldra i deras försvar för yttrandefriheten. Om Politikens förlikning är ett uttryck för att man böjer sig för hot om rättssak så är det oroväckande, säger statsministern.

DF-ledaren.
Pia Kjærsgaard uppmanar: Publicera bilderna igen! Tidningarna ställer sig kallsinniga.

TT/Ritzau

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.