Hultsfredsfestivalen ställer in
Publicerad 29 juni 2010 - 22:13
Uppdaterad 30 juni 2010 - 13:45
|
Det blir ingen Hultsfredsfestival i år. -Vi har helt enkelt inte sålt tillräckligt med biljetter, säger Håkan Durmér, pressansvarig på Hultsfredsfestivalen till SVT.
Hultsfredsfestivalens fall - och uppgång |
Hultsfredsfestivalen läggs ner |
Festivaler, konserter och shower
Bara en vecka innan den 25:e Hultsfredsfestivalen skulle ha ägt rum kom chockbeskedet - festivalen ställs in. Orsaken är svikande biljettförsäljning, enligt arrangörerna. -Så sent som i förra veckan trodde vi att vi skulle nå upp till årets break even. Men den här veckan har försäljningen inte tagit fart som den brukar, och därför känner vi oss tvungna att ställa in, säger Håkan Durmér. Skulle ägt rum i juli Hultsfredsfestivalen skulle ha ägt rum den 7-9 juli. I slutet av förra veckan hade runt 5.000 festivalbiljetter sålts, vilket är normalt, enligt Håkan Durmér. -Merparten av biljetterna brukar vi sälja de två sista veckorna. Men under måndagen och tisdagen insåg vi att vi inte fick den skjuts som vi brukar få, säger han. Ansöker om konkurs Nu kommer Hultsfredsfestivalen AB, som arrangerar Hultsfred X, att ansöka om konkurs. Därför är det osäkert om de som köpt biljett kommer att få tillbaka sina pengar. 
Håkan Durmér. Foto: Scanpix
-Vi kan tyvärr inte göra något åt det innan konkurshandläggaren har satt sig in i ärendet. Men vår förhoppning är givetvis att alla ska få tillbaka sina pengar, säger Håkan Durmér.
Hur känns det just nu? -Det känns mest kaotiskt och väldigt konstigt. Jag tycker mest väldigt synd om alla tusentals som hade planerat att komma till Hultsfred och se sina favoritband. Är detta slutet för Hultsfredsfestivalen? -Det är för tidigt att säga. Vi måste sätta oss ner och se över allt nu, säger Durmér.
Jenny Modin Jenny Lagerstedt |