hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.

Noomi Rapace i "Flickan som lekte med elden"

"Noomi Rapace klar för Sherlock Holmes 2"

Publicerad 11 september 2010 - 18:06
Uppdaterad 11 september 2010 - 22:12

Noomi Rapace, som gjort succé världen över med sin gestaltning av Lisbeth Salander i Millenium-filmerna, är klar för en av huvudrollerna i Hollywoodfilmen "Sherlock Holmes 2".

Det är ansedda branschtidningen Hollywood Reporter som uppger att Rapace ska spela den kvinnliga huvudrollen mot Robert Downey Jr som Sherlock Holmes och Jude Law som Dr Watson.

Enligt Hollywood reporter är det ännu oklart hur Noomi Rapaces roll ska formas, men källor uppger för tidningen att rollen är som fransk rom.

Noomi Rapace besökte producenter i Hollywood i förra månaden och det har tidigare spekulerats i att just "Sherlock Holmes 2" var en av filmerna som Rapace var aktuell för.

"Sherlock Holmes 2" regisseras precis som föregångaren av Guy Richie. Inspelningarna väntas inledas i slutet av året.

Thomas Larsson, Rapport

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.