Kulturnyheternas kritikerlista november 2010
Publicerad 11 november 2010 - 16:02
Uppdaterad 11 november 2010 - 18:39
|
Kulturnyheternas kritikerpanel listar det viktigaste i november månad. I topp en hyllad roman från Norge, graffittimålare och en bok om islamofobi. Karl Ove Knausgård: Min kamp (Norstedts) Knausgårds roman Min kamp tar ett strypgrepp på det egna jaget med alla dess känslor, tankar och tillkortakommanden, en sanningssökande bok, helt utan fåfänga.
Basquiat, Musée d´art moderne de la Ville de Paris 150 verk av denne karibiske före detta graffittimålare (död 1988) överraskar med sin maniskt häftiga hopfogning av poesi, politik och jazz. En rap-målare och romantisk Rimbaud-figur, fullt jämförbar också med Hill, Artaud, Baselitz men med Manhattans 80-talsscen kokande på dukarna.
Mattias Gardell: Islamofobi (Leopard Förlag) Stridbare religionshistorikern Mattias Gardell brukar väcka debatt, och kommer göra det den här gången också. En kompromisslös genomlysning av det som kallats vår tids stora rasism.
Europa Galante med Fabio Biondi Italiens berömda barockgäng med virtuos violinist turnerar mellan-Sverige. Start 5 november i Göteborg med målgång i Varberg 14 november. Med denna sköna svanesång slår arrangerande Rikskonserter igen butiken.
Ett drömspel på Moment: teater Punkiga frigruppen Moment placerar Strindberg i Gubbängen i ett recyclat, rockromantiskt och diskbänksrealistiskt drama där det är riktigt synd om människorna.
Tradi-Mods VS Rockers (dubbelalbum) Aldrig har en term som "global" känts så obetydlig och begränsande som när den den inflytelserika och inspirerande musiken från Kongo (främst t ex Konono N°1 och Kasai Allstars) tolkas fritt med 26 spännande namn (Animal Collective och Deerhof m fl) på en dubbelskiva som sätter tid, rum, gränser och våra föreställningar om musik på spel.
Maison Martin Margiela Trots att Rizzolis nya bok om 90-talets mest banbrytande modeskapare Martin Margiela kostar skjortan (90 euro) är den absolut värd pengarna. En unik inblick i Margielas revolutionerande arbetsprocess där han bland annat förvandlade secondhandkläder till avantgardistiskt high fashion.
Tre romaner om manlighet, smuts och makt Man bör läsa norska Karl Ove Knausgårds Min kamp, åtminstone det första bandet av sex som översatts till svenska, för att förstå hur det är att vara man på 2000-talet. Spåren från Michel Houllebecq och Magnus Dahlström går samman till en berättelse om ett fängelse som bara går att bryta sig ur genom våld. Men läs först Kristina Sandbergs tjockroman Att föda ett barn om hur våldet kan kännas, om 30-talet, den ambivalenta och laddade tid som också Sigrid Combüchens Spill gör mycket av. Mannen bryter sig ut, kvinnan stänger in sig. Nyckelord: smuts och makt.
Margaret Atwood: Syndaflodens år (Norstedts) Avdelning "häftiga dystopier". Allt känns igen - miljöförstöring, kommersialisering, uppvärming - men är draget till sin absoluta spets. Det här är en mörk, drastisk och inte tillräckligt osannolik bok.
Naomi Watts Watts, besjälad skådespelare på ständig uppgång. Hon är med i tre filmer på svensk repertoar just nu och kröner snart sin karriär med huvudrollen i filmatiseringen av Marylin Monroe-eposet Blonde. _____________________________________ I kritikerpanelen ingår Anna Hedelius, Fredrik Sahlin, Dennis Dahlqvist, Per Sinding-Larsen, Kim Veerabuthroo Nordberg, Camilla Lundberg, Ulrika Milles, Peter O Nilsson, Ingela Lind samt Ingrid Elam.
Kulturnyheterna |