hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.

"Wikileaks är bra för journalistiken"

Publicerad 30 november 2010 - 14:45
Uppdaterad 30 november 2010 - 16:00

Vi journalister är beroende av etablissemanget. Det tycker Gunnar Nygren, docent i journalistik som menar att Wikileaks publicering av information är bra för journalistiken.

Dokument på Wikileaks

Flera av världens ledare, däribland den svenska utrikesministern Carl Bildt, fördömer Wikileaks publicering av hemligstämplade dokument.
- Det försvagar diplomatin i hela världen, sa Carl Bildt i Aktuellt på måndagskvällen.

Mindre beroende av etablissemanget
Men läckan gör journalistiken en tjänst, det anser Gunnar Nygren, docent i journalistik på Södertörns högskola.
- Wikileaks gör medierna mindre beroende av etablissemanget. Vi är annars i händerna på källor hos etablissemanget såsom myndigheter eller politiker.

En annan bild av kriget
Gunnar Nygren tycker att publicering av dokumentationen som rörde Irakkriget är ett bra exempel på det.
- Då fick vi en betydligt mer allsidig bild, en annan bild av kriget än den vi får av inbäddade reportrar som är beroende av sina källor, säger Gunnar Nygren.

Finns det någon fara med Wikileaks publiceringar?
- Ja om journalister inte gör sitt jobb - det vill säga om man publicerar rakt av och inte filtrerar informationen. Vi kan inte publicera bara "för att Wikileaks gör det". Vi måste ta vårt eget publicistiska ansvar, säger Gunnar Nygren.

Den svenska utrikesministern Carl Bildt tycker att det senaste Wikileaks-släppet hotar diplomatin över hela världen. Ska journalister ta någon hänsyn till det när de hanterar informationen?
- Nej, det är inte journalisters uppgift är inte att skydda diplomatin. Är det relevant för våra läsare, då ska vi publicera.
- Men vi ska också behandla Wikileaks information som vilken källa som helst. Vi måste själva försöka verifiera uppgifterna, ta samma etiska hänsyn och värdera vad som är intressant, säger Gunnar Nygren, docent i journalistik vid Södertörns högskola.

Sofia Benholm

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.