hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.

Hultsfredsfestivalen återuppstår i sommar. Kommer publiken? Foto: Scanpix.

Kulturnyheterna avslöjar:

Hultsfredsfestivalen återuppstår

Publicerad 2 februari 2011 - 18:05
Uppdaterad 2 februari 2011 - 19:29

Hultsfredsfestivalen ställdes in med buller och bång förra året. Nu återuppstår den anrika musikfestivalen redan i sommar.

Datum är satt och festivalen kommer att hållas den 14-16 juli, uppger den återupplivade festivalens pressansvarige Liisa Tolonen till Kulturnyheterna.

Lagerman gör comeback
Det är Hultsfredsfestivalens förre bandbokare Gunnar Lagerman som tillsammans med det tyska bolaget FKP Scorpio ska återuppliva festivalen. Lagerman var tidigare Hultsfredsfestivalens bokningsansvarige i totalt 18 år innan han hoppade av 2003.

Som Kulturnyheterna tidigare har rapporterat om är det tyska boknings- och produktionsbolaget FKP Scorpio som har köpt varumärket Hultsfredsfestivalen. I november förra året köptes rättigheterna för 25.000 kronor.

Rockpartys skulder: 30 milj
Festivalen, som skulle ha firat 25-årsjubileum förra året, ställdes in två veckor innan den skulle ha ägt rum och den tidigare arrangören Rockpartykoncernen ansökte om konkurs med skulder på uppemot 30 miljoner kronor.

De 5.000 personerna som hade köpt biljetter fick inte pengarna tillbaka men har nu alltså en ny chans att gå på Hultsfredsfestivalen i sommar.

Kulturnyheterna

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.