hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.

Oscarsnominerad journalist dödad

Publicerad 21 april 2011 - 06:56
Uppdaterad 21 april 2011 - 16:25

Den brittiske fotojournalisten Tim Hetherington, som regisserade den Oscarnominerade dokumentären "Restrepo" har omkommit i en granatattack i libyska Misrata.

Uppror i Libyen

Tim Hetherington och Chris Hondros. Foto: ScanpixUppgifterna bekräftas av 41-årige Hetheringtons familj skriver hans uppdragsgivare Vanity Fair på sin sajt.

Två fotografkollegor, Chris Hondros och Guy Martin, uppges ha skadats svårt i samma attack. Tidigt på morgonen i dag kom rapporten att Chris Hondros, 41 år, avlidit av sina skador. Hondros arbetade för amerikanska bildbyrån Getty.

Tim Hetherington gjorde sig ett namn som fotojournalist under flera år i Afrika, däribland Liberia och Sierra Leone. Under ett år var han och kollegan Sebastian Junger (som skrev "Den perfekta stormen") nedbäddade med en amerikansk pluton i Afghanistan på uppdrag av Vanity Fair, något som också resulterade i deras dokumentär "Restrepo".

Den är en amerikansk motsvarighet till danska "Armadillo", som närgånget skildrade tillvaron för de amerikanska trupperna i området.

Filmen vann förstapris vid Sundancefestivalen 2010 och blev också Oscarnominerad för bästa dokumentär vid årets gala.

En av Hetheringtons bilder från Afghanistan vann också det prestigefyllda priset World Press Photo of the Year.



Kulturnyheterna träffade Tim Hetherington under ett Sverigebesök i höstas. Reporter: Isak Klasson



Jerker Peterson
jerker.peterson@svt.se
TT

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.