För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.
Satirtidning utsatt för bombattentat
Publicerad 2 november 2011 - 15:57 Uppdaterad 2 november 2011 - 16:17
Den franska satirtidningen Charlie Hebdo utnämnde profeten Muhammed till sin chefredaktör. Sedan satte någon eld på redaktionen.
Natten mellan tisdag och onsdag sprängdes den franska tidningen Charlie Hebdos kontor i luften, med en bensinbomb. Utrustningen började brinna och redaktionen har mist sin arbetsplats. Ingen människa skadades dock, uppger nyhetsbyrån Reuters.
Vem som låg bakom attentatet är i skrivande stund okänt, men det skedde efter att tidningen hade gett ut ett nummer där man uppgav att profeten Muhammed var chefredaktör, och avbildade honom på framsidan. Satirtidningen kallade profeten för "Charia Hebdo".
Redaktionens beslut att göra Muhammed till chefredaktör var ett sätt att kommentera det faktum att ett islamistiskt parti stod som vinnare i valet i Tunisien nyligen, skriver brittiska BBC.