hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.

Luger stämmer Stockholm Pride

Publicerad 8 december 2011 - 11:42
Uppdaterad 8 december 2011 - 13:07

Pridefestivalens öde är osäkert och Stockholm Prides ekonomiska kris eskalerar när Luger stämmer arrangören för uteblivet konsertgage, det rapporterar Dagens Nyheter.

- Jag ser inte det här som en upptrappning mellan festivalen och våra fordringsägare utan som en naturlig följd av att vi inte hunnit komma överens. Det pågår samtal med alla våra leverantörer och det är i ljuset av det som man får se den här stämningsansökan, säger Pär Wiktorsson festivalens ordförande, till DN.

Betydande belopp
Wiktorsson uppger för Kulturnyheterna att det handlar om betydande belopp som festivalen nu krävs på. Han uppger samtidigt att det finns pengar i föreningen, men att det inte räcker till för att betala alla leverantörer.

Och bland de som nu ställer krav på betalning från Stockholm Pride finns det nu flera som är besvikna på festivalen, medger Wiktorsson.

Många krav
Stämningen från konsertarrangören Luger ligger på 25.000 kronor och gäller en Britta Persson-konsert som fakturerades redan i juli, innan själva festivalen, men bestreds av festivalledningen som inte vill berätta varför.

Stämningen är en i mängden av ekonomiska problem. Festivalen har 19 krav hos kronofogden. I DN:s artikel säger Wiktorsson också att festivalledningen inte insåg allvaret i situationen förrän de fick räkningarna.

QX drog sig ur
Gaytidningen QX drog sig ur som sponsorer vid årets festival, och tidningens VD:n Jon Voss säger att festivalen måste gå i konkurs.

- Jag tror inte de klarar det. De får svårt att hantera den skuld det handlar om. Och om de inte klarar det är det bättre att en ny struktur får byggas upp, säger Jon Voss som ändå är rätt säker på att det blir en Pridefestival nästa år, den betyder så mycket för hela Stockholm, menar han.

Sommarens Pridefestival var, till skillnad från tidigare år, gratis att besöka. Men upplägget kom att kritiseras för att den tidigare huvudsakliga målgruppen, hbtq-personer, inte längre var i majoritet.

Kulturnyheterna

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.