hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.

Gary Oldman gör rollen som George Smiley i "Tinker, Tailor, Soldier, Spy". Foto: Scanpix.

"Tinker, Tailor, Soldier, Spy" i nomineringstopp

Publicerad 17 januari 2012 - 14:45
Uppdaterad 17 januari 2012 - 19:03

Idag presenterades nomineringarna för det brittiska filmpriset Bafta. Och Tomas Alfredsons "Tinker, Tailor, Soldier, Spy" har chans att vinna elva priser.

Alfredsons brittiska spionthriller blir slagen enbart av "The Artist", som fick 12 nomineringar.

Gary Oldman, som gör rollen som agenten George Smiley i "Tinker, Tailor, Soldier, Spy", har chans att vinna en Bafta för sin rolltolkning. Tomas Alfredson är nominerad i klassen Bästa regi. Och Hoyte van Hoytema nomineras för filmens foto.

- Det är faktiskt fler nomineringar än vad man har fingrar vanligtvis, så det är mer än man kan önska! säger en glad Tomas Alfredson när Kulturnyheternas Kim Veerabuthroo Nordberg når honom.

Inte i Sverige
På Baftagalan som äger rum den 12 februari i London, tävlar "Tinker, Tailor, Soldier, Spy" dessutom i de prestigefulla klassena Bästa film och Enastående brittisk film.

Samtidigt som Alfredsons film alltså har goda vinstchanser i London, har filmen inte nominerats på svenska Guldbaggegalan. Juryn valde att inte nominera "Tinker, Tailor, Soldier, Spy" i kategorin Bästa utländska film.

Varför finns inte filmen bland de nominerade?
- Det är ett ganska enkelt svar. Nomineringsjuryn nominerar sina favoriter individuellt på sina egna kammare och då kan det ibland kanske bli ett lite spretigt resultat, säger Guldbaggejuryns ordförande Jannike Åhlund.

Tomas Alfredson verkar inte särskilt upprörd över att hans film uteblir från den svenska galan:
- Det finns säkert alldeles för många att välja på. Det får man respektera och hacka i sig. De har säkert gjort en klok bedömning, säger regissören.

Röstar via internet
Jurygrupperna som nominerar filmer till Guldbaggegalan ser olika ut för olika kategorier. Styrelsen för Svenska Filminstitutet utser en nomineringsgrupp på sammanlagt 15 personer som röstar fram de nominerade i klassen Bästa utländska film. Omröstningen sker via internet och jurymedlemmarna träffas inte för att diskutera sina val.

På Guldbaggegalan är följande filmer nominerade i klassen Bästa utländska film: "Nader och Simin - en separation", "Dogtooth" samt "Winter's Bone".

Bredare i Sverige
Som Kulturnyheterna rapporterat tidigare har SF efter publikrusningen till "Tinker, Tailor, Soldier, Spy" planerat om och flyttat filmen från sina minsta salonger till de största. SF tar samtidigt fram fler kopior av filmen.

Läs här vad Kulturnyheternas filmkritiker tycker om "Tinker, tailor, soldier, spy".

Strax före jul träffade Kulturnyheterna Tomas Alfredson för att prata om hans nya film. Och för vår reporter berättade han att han försökt att bildsätta fuktig tweed. Se intervjun här.

Anders Silvergren Blåder

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.