hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.

Kronjuvelerna prisas i Berlin

Publicerad 17 februari 2012 - 22:23
Uppdaterad 21 februari 2012 - 14:11

Under den 62:a upplagan av filmfestivalen i Berlin tog Alicia Vikander emot Juryns pris till Ella Lemhagens magiska triangeldrama Kronjuvelerna.

Alicia Wikander, som förra året utsågs till en av Europas tio shooting stars, fick i Berlin ta emot juryns pris för filmen. I Ella Lemhagens triangeldrama, som SVT sände som en del av satsningarna under jul- och nyårshelgerna, spelar också Björn Gustafsson och Bill Skarsgård med.

Skarsgård är också på plats i Berlin, efter att ha utsetts till en av Europas tio shooting stars i år.

Ella Lemhagen har prisats i Berlin även tidigare. År 2000 fick hon en Glasbjörnen för Best Feature med filmen "Tsatsiki, morsan och polisen".

Anna Lindström
anna.lindstrom@svt.se
Anders Silvergren Blåder
anders.blader@svt.se

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.