hem | kultur & nöje | vetenskap Regioner

För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.

Laleh, Timbuktu och Robyn har fått flest nomineringar inför nästa års Grammisgala. Foto: Patrick Sörquist, Bertil Ericson samt Åsa Sjöström/PRB.

Flest Grammisnomineringar till Laleh

Publicerad 15 december 2005 - 13:03
Uppdaterad 15 december 2005 - 15:06

Laleh ligger bra till inför nästa års Grammisgala. Hon är sammanlagt nominerad i sju klasser, däribland i de tunga kategorierna Årets album och Årets artist.

Sju Grammisnomineringar är rekord för en soloartist. Tidigare har endast gruppen Kent nått upp till sju nomineringar, då med albumet "Vapen och ammunition" för tre år sedan, rapporterar Svenska Dagbladet.

Joakim Berg, sångare. Foto: Sofia Ekström/PRB.
Foto: PRB.
Även i år återfinns Kent högt upp i nomineringslistan med chans att få sex Grammis. För två av dessa nomineringar svarar sångaren Joakim Berg (bilden) själv. Berg nomineras i kategorierna Årets kompositör samt Årets textförfattare.

Bland övriga svenska artister har Robyn och Timbuktu fått en god utdelning med fyra nomineringar vardera. Robyn har, liksom Laleh, nominerats i klasserna Årets album och Årets artist.

En jury bestående av drygt 100 peroner röstar fram vinnarna i samtliga kategorier förutom Årets låt. Den kategorin avgörs av allmänheten i en öppen omröstning. Timbuktus låt Alla vill till himmelen men ingen vill dö är en av fem låtar som har chans att utses till Årets låt.

Juryn består bland annat av musikjournalister, recensenter, skivbutiksanställda och konsertarrangörer.

Branschens pris
Grammis är musikbranschens eget pris och delas ut på Cirkus i Stockholm den 7 februari nästa år. Priset har som syfte att "uppmärksamma och premiera artister, musiker och kreatörer som åstadkommit intressanta produktioner inom olika områden av musik".

Grammisgalan arrangeras av svenska Ifpi-gruppen, som representerar 95 procent av den totala skivmarknaden i Sverige.

Anders Blåder

Kobra

Kobra tillbaka 14 mars.

Nu på onsdagar, nu i SVT1, fortfarande kl 21.30. Och alltid på SVT Play.

Wislawa Szymborska

Den polska författarinnan och nobelpristagaren Wislawa Szymborska avled förra veckan. I det här porträttet, inspelat 2009, möter vi henne som den levande och humoristiska konstnär hon var.

TV Heads # 12 är här!

En fullmatad radiopodcast från SVT om tv-världen i allmänhet och tv-serier i synnerhet.

Girl model

13-åriga Nadja tror att lyckan är gjord när hon skickas till Tokyo med löften om jobb och stora pengar. Men modellvärldens verklighet visar sig vara skoningslös.

Följ PSL-bloggen

Få musiknyheter, intervjuer och nya videor - allt på samma ställe!

Skrivmaskin. Foto: SVT Bild.

Kontakta redaktionen!

Kulturnyheterna på webben och i tv utgörs av en redaktion på ungefär 20 personer. Har du några funderingar eller åsikter som du vill dela med dig av? Hör av dig!

Kulturprogram

Kultur i rutan

Förutom kulturprogram som Kobra, Babel och Kulturnyheterna sänder SVT en lång rad kulturprogram.

Alternativ bild för flash innehåll.
Hanna Hellquist, programledare i Morgonpasset i P3. Foto: Ellen Andersson / P3 Nyheter

Den omtalade hashtaggen Hanna Hellquist har skapat en twitterstorm efter ett uttalande om sexism.

Senaste nyheterna
Josephine Forsman. Foto: UR

Seriestart: Låtarna som förändrade musiken I UR:s nya serie listar Josephine Forsman de viktigaste låtarna i populärmusikens historia.