För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.
Poliser protesterar mot facket
Publicerad 8 september 2008 - 10:09 Uppdaterad 5 november 2008 - 12:52
Missnöjet är stort inom Stockholmspolisen med det nya avtalet om arbetstider. Poliserna ska bland annat arbeta upp till tre pass mer i månaden och fler helger, detta för att finansiera att pensionsåldern sänks till 61 år.
Kritiken är hård mot Polisförbundet från det lokala facket.
Vice ordförande för Polisförbundet Stockholms län, Peter Frisell, som också är förhandlingsansvarig säger till abc att de vill de att styrelsen avgår, formellt blir det så att länsförbundet ska föreslå att förbundsstyrelsen inte får förtroende för föregående år.
09.00 Northern Future Forum Statsminister Fredrik Reinfeldt (M) öppnar toppmötet med nio statsministrar som ska diskutera europeiska framtidsfrågor. Direktsändning. 09.30 Unga ledare Intervju med Gustav Nipe, ordförande i Ung Pirat. 09.45 Läget på arbetsmarknaden efter 65 Seminarium om situationen för äldre som kan och vill jobba längre. Från den 7/2. 11.15 Europaperspektiv Seminarium om hoten mot sammanhållningen och unionens framtid. Från den 1/2. 13.30 Northern Future Forum Sammanfattning av dagens toppmöte med nio deltagande statsministrar. Direktsändning.
Korrespondenternas Bengt Norborg och Marco Nilson har rest i hemlighet i det slutna Burma. Oppositionen och de unga tror på fram-tiden igen efter 50 år av diktatur. I en exklusiv intervju kallar presidentens rådgivare den demokrat-iska processen oåterkallelig och vädjar om omvärldens stöd. Men är Burma verkligen på väg mot demokrati? Eller är det bara en ny nyck från en av världens mest hårdföra diktaturer?