För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.
Effektivare metoder mot algblomning i Östersjön
Publicerad 5 maj 2009 - 16:13 Uppdaterad 5 maj 2009 - 16:29
Mindre algblomning i Östersjön om pengarna satsas på avloppsrening i de forna öststaterna, menar forskare vid Uppsala universitet.
För att minska algblomningen i Östersjön är det effektivast om pengarna satsas på avloppsrening i de forna öststaterna. Det anser forskaren Andreas Bryhn vid institutionen för geovetenskap vid Uppsala universitet.
Enligt honom får man ut mellan tio och hundra gånger pengarna om man satsar dem på reningsåtgärder i Polen, Ryssland och de baltiska staterna jämfört med att investera dem på hemmaplan.
Hälsoskillnaderna mellan flaskmatning och amning är i många fall liten. Men trots det förespråkas amning. En av dem som valt bort att amma är Mona Broshammar.
Aktuellt tisdag Flygbolaget Sas gör ny storförlust och staten skjuter ännu en gång till pengar. Vad är det som talar för att bolaget ska lyckas vända utvecklingen denna gång? Och så granskar vi landstingens råd om amning. Hur vetenskapliga är de?
Statliga Rymdbolaget försöker sälja utrustning till Libyen så att diktaturen kan övervaka flyktingar, och handelsminister Ewa Björling hjälper till med marknadsföringen. Det avslöjar SVT:s Korrespondenterna.