För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.
Ministern om kockarnas protester
Publicerad 16 oktober 2009 - 20:47 Uppdaterad 16 oktober 2009 - 21:00
Nu kommenterar migrationsminister Tobias Billström de gästarbetande kinesiska kockarnas usla arbetsvillkor på krogar i Stockholm. Men, lagen fungerar bra tycker ministern.
Det blir inga stora sanktioner mot de restaurangägare som inte håller löftet om att betala lön i nivå med kollektivavtal. De kinesiska kockarna, som för några veckor sedan strejkade mot sina låga löner utanför restaurang Dragon House, är bara ett exempel på hur svårt det är för gästarbetare att få den lön som uppges till Migrationsverket.
En prick i registret blir straffet för arbetsgivare som inte betalar lön enligt de kollektivavtal som man sagt till Migrationsverket. Ett rimlig straff enligt migrationsminister Tobias Billström (M).
-Det kommer att få konsekvenser, bland annat att den här arbetsgivaren kommer att bli förhindrad från att ta hit utländsk arbetskraft. Inte för all framtid kanske, eftersom man har möjlighet att förbättra sig, men för den här gången, säger migrationsministern till ABC.
09.00 Northern Future Forum Statsminister Fredrik Reinfeldt (M) öppnar toppmötet med nio statsministrar som ska diskutera europeiska framtidsfrågor. Direktsändning. 09.30 Unga ledare Intervju med Gustav Nipe, ordförande i Ung Pirat. 09.45 Läget på arbetsmarknaden efter 65 Seminarium om situationen för äldre som kan och vill jobba längre. Från den 7/2. 11.15 Europaperspektiv Seminarium om hoten mot sammanhållningen och unionens framtid. Från den 1/2. 13.30 Northern Future Forum Sammanfattning av dagens toppmöte med nio deltagande statsministrar. Direktsändning.
Korrespondenternas Bengt Norborg och Marco Nilson har rest i hemlighet i det slutna Burma. Oppositionen och de unga tror på fram-tiden igen efter 50 år av diktatur. I en exklusiv intervju kallar presidentens rådgivare den demokrat-iska processen oåterkallelig och vädjar om omvärldens stöd. Men är Burma verkligen på väg mot demokrati? Eller är det bara en ny nyck från en av världens mest hårdföra diktaturer?