rapport | kultur & nöje | vetenskap Regioner

För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.

MP starkt framåt i Stockholm

Publicerad 19 april 2010 - 17:18
Uppdaterad 27 maj 2010 - 16:41

Striden om makten i Sveriges huvudstad ser ut att bli stenhård i höst. Den stora vinnaren är Miljöpartiet.

Valet 2010 Stockholm

Lokaltidningen Mitt i har av Sifo beställt en undersökning om hur stockholmarna skulle rösta i kommunvalet om det var val i dag.

Av de 1953 som intervjuades den 6-11 april uppger 48,6 procent att de skulle rösta på den rödgröna oppositionen, medan 48 procent skulle rösta på den borgerliga alliansen.

Fördubblat MP-stöd
Det innebär att de rödgröna vunnit drygt sju procentenheter sedan valet 2006, medan alliansen tappat sex procentenheter. Att de rödgröna nu kommit i kapp beror på Miljöpartiet, som fördubblat sitt stöd sedan 2006.

Enligt Sifomätningen skulle de få 17,9 procent av rösterna om det vore val i dag.

Alliansen störst i riksdagsvalet
När det gäller riksdagsvalet leder dock de borgerliga fortfarande klart hos stockholmarna. Deras allians får stöd av 50,8 procent, medan de rödgröna hamnar på 45,5 procent.

Miljöpartiet är den stora vinnaren i Stockholm även när det handlar om riksdagen och skulle enligt Sifo få 18,5 procent av rösterna.

 

Ansvarig utgivare ABC/SVT Uppland: Geronimo Åkerlund

Nyheter nära dig!

Genom att välja region i rullistan visas senaste nyheterna från din region nästa gång du går in på sidan!

Välj region

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.