För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.
Se inslag med eleven Alice Flemming, grundaren Joann McPike samt rektor Aron Solomon vid Think Global School.
Världen som gymnasieskola
Publicerad 17 september 2010 - 17:45 Uppdaterad 17 september 2010 - 20:17
Skolan har börjat och i veckan har det varit premiär i Stockholm för en ny unik global gymnasieskola. Eleverna reser runt i en ny stad varje termin.
Snart 15-åriga Alice Flemming är skolans enda svenska elev. I konkurrens med 350 andra sökande fick hon en av platserna i den unika skolan. I veckan träffade hon grundaren Joann McPike från Bahamas som saknat en sådan här skolan till sin egen son och helt enkelt startade en egen.
De femton eleverna kommer från jordens alla hörn - Thailand, Holland, Kanada, Ghana, Sverige med flera. Skolans premiärklass börja sin resa i Nacka med YBC-gymnasiet som partnerskola.
Först Nacka sedan Sydney Efter tre månader drar klassen vidare till Sydney, därefter Peking. Sammanlagt blir det tolv länder på fyra år. Hemma i Vasastan har Alice Flemming haft kontakt med sina blivande klasskompisar genom internet.
-Skolan har ett nytt sätt att se på undervisning och syftet är bland annat att dela sina erfarenheter med andra skolor genom online-lektioner, säger rektor Aron Solomon.
09:00 Europadagen Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5. 10:30 Pressträff om åldersdiskriminering Med Erik Ullenhag (FP) 15:30 Bo Lundgren i KU
Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.
Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.
I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.