För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.
Foto: SVT
Ekens vänner värnar om stubbe
Publicerad 16 december 2011 - 10:10 Uppdaterad 16 december 2011 - 10:12
Föreningen "Ekens vänner" kräver att de som engagerat sig i den fälda tv-eken får vara med och bestämma om vad som ska hända med stubben som är kvar.
Trafikkontoret vill lyfta upp stubben medan föreningen vall ha kvar den som ett minne. De kräver också att den lill-ek som tidigare planterats intill den urgamla eken återplanteras.
09:00 Europadagen Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5. 10:30 Pressträff om åldersdiskriminering Med Erik Ullenhag (FP) 15:30 Bo Lundgren i KU
Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.
Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.
I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.