För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.
Polisen varnar för kramtjuvar
Publicerad 8 februari 2012 - 06:53 Uppdaterad 8 februari 2012 - 10:49
Polisen i Stockholm varnar för ett gäng kramtjuvar som de senaste två veckorna bestulit ett 20-tal personer på deras mobiltelefoner och andra värdesaker.
En man har gått fram till offren, främst unga tjejer, och gett dem en kram. Samtidigt har mannens kompanjoner passat på att stjäla värdesakerna, skriver Metro.
-Även män har blivit utsatta, men då är det mer med en omfamning eller klapp på ryggen, säger poliskommissarie Gunnar Thun.
09:00 Europadagen Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5. 10:30 Pressträff om åldersdiskriminering Med Erik Ullenhag (FP) 15:30 Bo Lundgren i KU
Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.
Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.
I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.