rapport | kultur & nöje | vetenskap Regioner

För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.

Billström framhärdar om superarena

Publicerad 28 april 2006 - 17:28
Uppdaterad 14 april 2008 - 15:58

Stockholms planer på en ny "superarena" vid Globen riskerar att fördröja frågan om en ny hemmaplan för Hammarby ytterligare.

Arenafrågan i Stockholm

-Vi hade ju helst sett att en ny arena skulle vara färdigbyggd redan, säger Hammarby fotbolls vd Henrik Appelqvist.

Storarenan skulle få 50.000 sittplatser och finns med i visionen om en ny stadsdel - med arbetsnamnet Evenemangsstaden - tänkt att byggas på nuvarande Slakthusområdet söder om Globen.

-Vi har jobbat med en idé om Stockholm, att Stockholm ska bli en världsstad, säger finansborgarrådet Annika Billström (s), som på fredagen fick ett färskt utredningsförslag om storarenan i händerna.

De borgerliga partiernas gruppledare i stadshuset befarar i en kommentar att visionen kommer att skjuta frågan om en ny hemmaarena för Hammarby på framtiden.

-Det verkar vara en vettig iakttagelse, säger Henrik Appelqvist. Det finns en klar risk för att det blir förskjutet ännu mer.
Klubben står fast vid att man har behov av en arena med plats för ungefär 25.000 åskådare, men att man i sak inte har något emot en större arena.

-Vi är positiva under förutsättningen att man med hjälp av avspärrningar och avskärmningar kan skapa en arena som känns som fullsatt även vid 25.000.

Utredningen, som tillsattes i december, har tagit fram fem förslag i Globenområdet, men förordar förslaget om den nya stadsdelen, med en stor multifunktionsarena, 7.000 nya bostäder och allt som hör där till i form av gator, torg och arbetsplatser.

I kalkylerna förutsätts att Djurgården ska vilja spela sina hemmamatcher i fotbollsallsvenskan på den nya arenan.
Men det är inte aktuellt, enligt klubbens ordförande Bo Lundquist.
-Vi håller fast vid att Stadion är vår hemvist, säger han till TT.

Stadion räcker så länge för de allsvenska hemmamatcherna, men derbyn och internationella matcher måste spelas någon annanstans.

Där har Djurgården enligt Lundquist kommit överens med fotbollförbundet om att spela på den planerade nya nationalarenan som ska ersätta Råsunda i Solna.

Men varken Djurgårdens nej eller den nya arenan i Solna har dämpat ambitionerna för Stockholms stads egna arenatankar.

-Det viktiga för oss är visionen, vi har ingen aning om vad som händer i Solna, säger Annika Billström.

TT

 

Ansvarig utgivare ABC/SVT Uppland: Geronimo Åkerlund

Sverige fick rätt i hatbrottsdom

Fyra män spred flygblad som hetsade mot homosexuella.

Nyheter nära dig!

Genom att välja region i rullistan visas senaste nyheterna från din region nästa gång du går in på sidan!

Välj region

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Utrikesreportage

Syrien: Journalister hårdbevakas

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Torsdag 9 februari

09.00 Northern Future Forum
Statsminister Fredrik Reinfeldt (M) öppnar toppmötet med nio statsministrar som ska diskutera europeiska framtidsfrågor. Direktsändning.
09.30 Unga ledare
Intervju med Gustav Nipe, ordförande i Ung Pirat.
09.45 Läget på arbetsmarknaden efter 65
Seminarium om situationen för äldre som kan och vill jobba längre. Från den 7/2.
11.15 Europaperspektiv
Seminarium om hoten mot sammanhållningen och unionens framtid. Från den 1/2.
13.30 Northern Future Forum
Sammanfattning av dagens toppmöte med nio deltagande statsministrar. Direktsändning.

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Gryning i Rangoon?

Korrespondenternas Bengt Norborg och Marco Nilson har rest i hemlighet i det slutna Burma. Oppositionen och de unga tror på fram-tiden igen efter 50 år av diktatur. I en exklusiv intervju kallar presidentens rådgivare den demokrat-iska processen oåterkallelig och vädjar om omvärldens stöd. Men är Burma verkligen på väg mot demokrati? Eller är det bara en ny nyck från en av världens mest hårdföra diktaturer?

Onsdag 8/2 SVT2 kl 21.30
Repris 10/2, 11/2, 12/2

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Hanna Hellquist, programledare i Morgonpasset i P3. Foto: Ellen Andersson / P3 Nyheter

Den omtalade hashtaggen Hanna Hellquist har skapat en twitterstorm efter ett uttalande om sexism.

Senaste nyheterna
Josephine Forsman. Foto: UR

Seriestart: Låtarna som förändrade musiken I UR:s nya serie listar Josephine Forsman de viktigaste låtarna i populärmusikens historia.