För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.
Danspremiär om hedersvåld i Gottsunda
Publicerad 25 september 2006 - 14:59 Uppdaterad 20 januari 2012 - 14:38
Den 26 september är det premiär på dansföreställningen Hot 12-24 på Gottsunda Dans och Teater i Uppsala. Föreställningen handlar om hedersrelaterat våld och riktar sig till högstadie- och gymnasieelever.
Mordet på Fadime Sahindal
Fadime Sahindal dödades av sin pappa och dådet var ett av de första som kallades hedersmord.
-Ända sedan Fadime Sahindal mördades har jag haft en önskan att skildra den här problematiken i dans. Men sedan är det många bitar som ska falla på plats och det har de inte gjort förrän nu, säger koreografen Sofia Nohrstedt.
Förutom proffsdansare medverkar breakdansare från Uppsalabaserade gruppen Grounded. Breakdansaren Paul Adam tycker att ämnet är särskilt aktuellt i Gottsunda. -Det är ett viktigt budskap att få ut och det är kul att vara med i en föreställning som inte bara är teater, säger han till ABC.
Från början hette föreställningen bara Hot. -Men när jag var på ett föredrag fick jag höra att de flesta telefonsamtal till Rädda Barnen från unga tjejer kommer in klockan 12 på dagen och klockan 24 mitt i natten, och då fastnade jag på de där siffrorna, berättar Sofia Nohrstedt.
09:00 Europadagen Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5. 10:30 Pressträff om åldersdiskriminering Med Erik Ullenhag (FP) 15:30 Bo Lundgren i KU
Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.
Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.
I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.