För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.
LIF:s hockeyspelare gick före i kön
Läkaren bluffade till sig vaccinet
Publicerad 29 oktober 2009 - 12:24 Uppdaterad 30 oktober 2009 - 09:59
Ishockeylaget Leksands IF:s spelare har vaccinerats mot svininfluensan medan kommunens riskgrupper, som gravida och kroniskt sjuka ännu inte har kallats. Nu kommer kritik från Socialstyrelsen.
SVTplay
Riskgrupper och medicinsk personal ska vaccineras först enligt direktiv från Socialstyrelsen som också säger att när de grupperna klarats av är det viktigt att vaccinera så många som möjligt.
-Har vi gått före i vårdköerna är det olyckligt, säger Håkan Åhman vd för Leksands IF.
Ronny BoreliusMen det är precis vad LIF har gjort. Enligt Aftonbladet har lagets läkare Ronny Borelius beställt 50 doser vaccin från landstinget till sin privata klinik. Han uppgav att vaccinet var avsett för patienter i riskgrupperna, men vaccinerade istället spelarna i laget.
?Det strider helt mot våra principer och prioriteringar att vaccinera fullt friska ishockeyspelare före de personer som tillhör någon av riskgrupperna, säger landstinget i ett pressmeddelande.
Ronny Borelius är utomlands och gävledala har inte nått honom för en kommentar. Men till Dalarnas Tidningar säger han att hockeyspelare är en stor riskgrupp eftersom de träffar mycket folk.
?Vi har många astmatiker i truppen med känsliga luftrör. De tacklas och svettas och risken för smitta är stor.
09:00 Europadagen Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5. 10:30 Pressträff om åldersdiskriminering Med Erik Ullenhag (FP) 15:30 Bo Lundgren i KU
Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.
Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.
I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.