Quick frias: "En otroligt glädjande dag"
Publicerad 28 maj 2010 - 09:53
Uppdaterad 28 maj 2010 - 18:12
|
LÄNET - Åklagaren lägger ner åtalet mot Thomas Quick för mordet på den israeliske turisten Yenon Levi i Rörshyttan 1988. - Bevisningen räcker inte, säger chefsåklagare Eva Finné i Stockholm till TT. Finné, som har haft Levi-målet på sitt bord sedan hovrätten beviljade resning, hade att välja på att försöka driva fallet till en ny fällande dom eller lägga ned åtalet. Hon har nu alltså fattat beslut i ärendet och kommit fram till att hon ska lägga ned åtalet mot Quick. - Bevisläget är numera sådant att jag inte kan styrka brott. Jag har gått igenom utredningen och funnit att bevisningen inte räcker till för att få Quick fälld med tanke på att han i dag nekar till brott, säger Eva Finné. Genom åklagarens beslut är det rättsliga läget nu detsamma som innan Quick dömdes för mordet på Levi. Han är i praktiken friad. -Tingsrätten kan nu be målsägarna eller Quick själv och fråga om de vill driva målet vidare, säger Eva Finné till TT. Enligt henne krävs stark bevisning för att få Quick dömd nu när denne tagit tillbaka sina erkännanden. Hon tycker inte att beslutet var svårt att ta. - Jag tvekar inte att lägga ned åtalet, förklarar hon. Quick: "Fantastiskt skönt" Quick, som numera heter Sture Bergwall, tog emot beskedet med glädje. "FRIKÄND!! Jag är frikänd för mordet på Levi - makalöst skönt och väldigt viktigt för den fortsatta processen.", skriver han på Twitter. Han fortsätter: "Fantastiskt skönt - och mitt tack till, först och främst, Hannes Råstam, Thomas Olsson och Martin Cullberg känner inga gränser". Han syftar på SVT-journalisten Hannes Råstam, som gjorde den dokumentär där Quick tog tillbaka sina erkännanden, och sina advokater Olsson och Cullberg. - Det här var det beslut som vi upplevde som mest sannolikt, men man kan ju aldrig vara säker förrän man får det i handen. Jag och Sture Bergwall är glada och lättade över att ha nått fram till vårt mål, säger Bergwalls advokat Thomas Olsson. van der Kwast: "Skräp"

Christer van der Kwast.
Förre överåklagaren Christer van der Kwast är däremot upprörd över åklagarens beslut att inte driva fallet vidare. Det var van der Kwast som drev målet mot Quick i tingsrätten. - Jag tycker det är skräp att man inte tar en fullödig prövning i öppen miljö där Quick får förklara sitt tidigare erkännande. Det är en bekväm utväg för att slippa en omfångsrik och besvärlig ny process. Quick är dömd på riktiga grunder och fick resning på oriktiga grunder. Jag tror att mediatrycket har haft sin betydelse för att man nu viker ner sig, säger van der Kwast till TT. GW: "Genomgående fantasier" Polisprofessor Leif GW Persson är inte överraskad över åklagarens beslut. - Det var inte så konstigt, det finns inga möjligheter att driva ett sådant åtal. Så det var högst väntat, säger Persson till TT. - Önskvärt vore nu att riksåklagaren tog ett initiativ och begär resning i de övriga ärendena så man slapp den här cirkusen. - Så här dags är man nog ganska rörande överens bland åklagare att det här är genomgående fantasier, låt vara att Quick har bidragit till det. Om resning begärs i samtliga fall på en gång skulle allt bli snabbare avklarat, förklarar Persson. - Kör man enligt modellen att ta det ett i sänder får man räkna med att det tar, fem, sex, sju år till. Quick sitter ju frihetsberövad under tiden vilket naturligtvis får konsekvenser, inte minst för skadeståndet. Levis familj får avgöra fortsättningen Falu tingsrätt ska nu försöka kontakta den mördade Yenon Levis anhöriga i Israel för att höra om de vill driva målet vidare. - De anhöriga har möjlighet att överta åtalet och driva det som enskilt åtal. Vi ska försöka nå dem och höra vad de vill i saken, säger lagman Lars Eklycke till TT. Han förklarar att om Levis familj inte vill driva åtalet vidare så ges Thomas Quick möjligheten att begära en frikännande dom. - Frågan avgörs då på handlingarna och blir en ren formalitet. Begär Quick en frikännande dom så blir det så, säger Eklycke. Lars Eklycke vågar inte uttala sig om vad chefsåklagare Eva Finnés beslut innebär för kommande resningsansökningar av Quick. - Bevisläget kan ju vara helt annorlunda i de övriga målen, men det vet ju inte jag, säger han.
Thomas Quick har i sex rättegångar dömts för att ha mördat sammanlagt åtta personer. Han har dessutom i polisförhör erkänt långt över 20 mord, som han säger sig ha begått i Sverige, Norge och Finland. Dessa åtta mord har Quick dömts för: * Charles Zelmanovits, Piteå 1976 * Johan Asplund, Sundsvall 1980 * Trine Jensen, Oslo 1981 * Holländska makarna Stegehuis, Appojaure 1984 * Gry Storvik, Oslo 1985 * Yenon Levi, Rörshyttan 1988 * Therese Johannesen, Drammen i Norge 1988 TT |