För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.
Publicerad 26 augusti 2011 - 08:19 Uppdaterad 14 december 2011 - 15:33
FALUN - Det är just nu flyttkarusell här på tv-huset i Falun. Fredagen 26 augusti är en historisk dag för Gävledala. För sista gången sänds nyheterna från det gamla TV-huset på Lugnet.
Efter mer än 25 års tv-verksamhet går nu flyttlasset ner till nya lokaler i Egnellska huset i centrala Falun.
Förutom Gävledala har det sänts och producerats mängder av tv-program i tegelhuset på Lugnet. Trafikmagasinet, Café Falun, Nyhetstecken, Jakttid, Packat & klart, massa dokumentärer... ja för många produktioner för att hinna nämna alla!
På söndag sänder vi första Gävledala från nya spelplatsen i Egnellska. SVT är första hyresgästerna i huset. Bakom byggnadsställningarna arbetar man intensivt med att göra klart hela huset innan invigningen i oktober.
09:00 Europadagen Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5. 10:30 Pressträff om åldersdiskriminering Med Erik Ullenhag (FP) 15:30 Bo Lundgren i KU
Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.
Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.
I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.