rapport | kultur & nöje | vetenskap Regioner

För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.

Egnellska - från ruin till tv-hus

Publicerad 11 oktober 2011 - 11:16
Uppdaterad 14 december 2011 - 15:32

FALUN - Tisdagen 11oktober klipper SVT:s vd Eva Hamilton bandet och förklarar SVT:s lokaler i Egnellska huset för invigda. Då har det gått lite mer än fyra år sedan det anrika huset i centrala Falun förstördes i en våldsam brand.

Natten till den 1 augusti 2007 brann det 100 hundra år gamla Egnellska huset. De översta våningarna totalförstördes och resten av huset fick stora rök- och vattenskador. Flera personer förhördes misstänkta för mordbrand, men polisen kunde inte hitta tillräckliga bevis mot någon och utredningen lades ner.

I april 2008 brann det på nytt i Egnellska, även då misstänktes mordbrand. Huset var då under början av återuppbyggnadsfasen, men efter den nya branden var det bara ett tomt skal kvar. Senare köpte kommunen huset av ett privat fastighetsbolag.

2009 beslöt SVT att flytta från det 25 år gamla tv-huset på Lugnet och ner till Egnellska huset. SVT Gävledala och SVT Teckenspråk skrev då under på att bli hyresgäster i det nya energieffektiva hus som byggdes upp bakom den minnesmärkta fasaden.

I augusti 2011 tog medarbetarna farväl av tv-huset på Lugnet, där mängder av populära program producerats genom åren. Nu jobbar medarbetarna i mindre men modernare lokaler, mitt i centrala Falun.

Frans Andersson
frans.andersson@svt.se

 

Ansvarig utgivare Gävledala/SVT Gävleborg: Nina Funke/Peter Bäckström Drake

Nyheter nära dig!

Genom att välja region i rullistan visas senaste nyheterna från din region nästa gång du går in på sidan!

Välj region

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.