rapport | kultur & nöje | vetenskap Regioner

För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.

Välj andra vägar

Publicerad 22 februari 2012 - 11:23
Uppdaterad 22 februari 2012 - 11:34

VASALOPPET - Vasaloppsveckan närmar sig och det innebär mycket trafik på vägarna kring Mora och Sälen under perioden 24 februari till 4 mars. Trafikanter på väg till eller från Dalafjällen, Härjedalen och/eller Jämtlandsfjällen uppmanas att välja alternativa vägar.

I ett gemensamt pressmeddelande manar Vasaloppet, polisen och Trafikverket bilisterna att välja alternativa vägar för det blir trångt.

Trafikverket, polisen och Vasaloppet har samverkat för att minska störningar i trafiken i det aktuella området. Bland annat genom att föreslå alternativa vägval och se över skyltningen.

Välj en alternativ väg till fjällen
Speciellt under fredag 24 februari och lördag 25 februari är det många människor i rörelse och väldigt mycket trafik på vägarna. Det blir därför långa köer kring Mora.

Du som ska till Sälen, Idre, Vemdalen eller Åre ? välj helst en annan resväg, så slipper du fastna i köerna. Vi uppmanar dig särskilt att undvika dessa vägar:

Riksväg 26 Vansbro ? Mora
E45 Malung ? Mora
Riksväg 70 Rättvik ? Mora

Under söndag 4 mars, undvik också:
Riksväg 71 Sälens by ? Transtrand (Alternativ väg mellan Transtrand och Sälen är i stället länsväg 1051 på västra sidan om Västerdalälven)
Länsväg 1024 Fiskarheden ? Evertsberg
Länsväg 1025 Evertsberg ? Oxberg
Länsväg 1033 Lövnäs ? Horrmund

 

Ansvarig utgivare Gävledala/SVT Gävleborg: Nina Funke/Peter Bäckström Drake

Nyheter nära dig!

Genom att välja region i rullistan visas senaste nyheterna från din region nästa gång du går in på sidan!

Välj region

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.